ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

АДЛЕРФЕЛЬД ГУСТАВ

  Бібліографічне посилання: Станіславський В.В. АДЛЕРФЕЛЬД Густав [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Adlerfeld_H (останній перегляд: 20.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

АДЛЕРФЕЛЬД ГУСТАВ

АДЛЕРФЕЛЬД (Adlerfelt) Ґустав та його щоденник. А. (1671–08.07. 1709) – швед. історик. Офіц. історіограф швед. короля Карла XII. Н. в сім'ї королів. урядника в м. Стокгольм (Швеція). Після закінчення шк. навчався в ун-ті в Уппсалі (Швеція). 1697 подорожував по Зх. Європі. Повернувшись додому, вступив на королів. службу, ставши камер-юнкером. Від 1700 до дня своєї смерті (під Полтавою) – вів щоденник, який врятував вюртемберзький принц Максіміліан Еммануель. Звільнившись з рос. полону, принц забрав цей щоденник з собою. Під час повернення на батьківщину він помер. Щоденник завіз до м. Штутгарт (Німеччина) духівник і секретар Максіміліана Еммануеля Й. Барділі, який і передав його матері принца. Мати переслала щоденник вдові А. до Стокгольма. Опублікував щоденник франц. мовою в м. Амстердам (Голландія, нині Нідерланди) син А. До щоденника додано спогади секретаря королів. польової канцелярії Петра Шенстрема "Військова історія шведського короля Карла XII з 1700 р. до битви під Полтавою". Крім франц., щоденник видано англ., нім. та швед. мовами.

У ньому докладно розповідається про походи й битви Карла ХII (див. Північна війна 1700–1721) до Полтавської битви 1709. Особлива увага приділяється монархові, його діям і вчинкам. Поряд з цим автор описує умови та обставини, в яких доводилося діяти Карлу ХII.

А. досить докладно описав Україну, її природу й багатства. Повідомив про Київ як гол. місто України, згадав про існування там ун-ту (малася, певно, на увазі КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКА АКАДЕМІЯ) й резиденції митрополита. Найбільшу увагу А. приділив козакам, характеризував їхній спосіб життя та військ. орг-цію, зробив істор. екскурс, у якому розповів про їхню боротьбу з Польщею і Рос. д-вою.

У фактографічному плані щоденник вважається джерелом, що заслуговує на довіру.

дата публікації: 2003 р.

Праці:
 1. Histoire militaire de Charles XII, roi de Suede. Amsterdam, 1740.
Література:
 1. Мацьків Т. Гетьман Іван Мазепа в західньоєвропейських джерелах 1687–1709. Мюнхен, 1988
 2. Наливайко Д. Очима Заходу: Рецепція України в Західній Європі. К., 1998.

Посилання:
 • БАРДІЛІ ЙОГАН ВЕНДЕЛЬ
 • КАРЛ XII
 • КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКА АКАДЕМІЯ (КМА), КИЇВСЬКА БРАТСЬКА ШКОЛА, КИЇВСЬКИЙ КОЛЕГІУМ, КИЇВСЬКА АКАДЕМІЯ, КИЇВСЬКА ДУХОВНА АКАДЕМІЯ, НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКА АКАДЕМІЯ
 • КИЇВ
 • ПІВНІЧНА ВІЙНА 1700–1721, ВЕЛИКА ПІВНІЧНА ВІЙНА, ТРЕТЯ ПІВНІЧНА ВІЙНА
 • ПОЛЬЩА
 • ПОЛТАВА
 • ПОЛТАВСЬКА БИТВА 1709
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)