ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

АЙНАЛИ-КАВАКСЬКА КОНВЕНЦІЯ 1779

  Бібліографічне посилання: Симоненко Р.Г. АЙНАЛИ-КАВАКСЬКА КОНВЕНЦІЯ 1779 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Ajnaly_kanvencia (останній перегляд: 22.11.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

АЙНАЛИ-КАВАКСЬКА КОНВЕНЦІЯ 1779

АЙНАЛИ-КАВАКСЬКА КОНВЕНЦІЯ 1779 (Константинопольська конвенція). Укладена 21(10) берез. представниками Російської імперії й Османської імперії в султанському палаці Айнали- Кавак на березі протоки Босфор. Присвячена в основному проблемі Криму – найскладнішій у рос.-турец. відносинах.

Проголошений КЮЧУК-КАЙНАРДЖІЙСЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР 1774 мир виявився хитким. Туреччина, спираючись на умови договору, різними засобами намагалася реалізувати свої інтереси щодо Криму, Росія, також спираючись на договір, – остаточно витіснити Осман. імперію з Криму і, володіючи ключем до Чорного м., просуватися далі на Балкани й Кавказ. Суперництво Росії й Туреччини загострювалося. Ймовірність нової широкомасштабної рос.-турец. війни ставала дедалі реальнішою. Ця війна могла бути особливо руйнівною для України через неминучість втягнення до неї зх. сусідів Росії, які межували з укр. землями або володіли ними. Використовуючи серйозні внутр. труднощі Осман. імперії, рос. дипломатія за активного сприяння Франції та її посла в Стамбул успішно завершила переговори з Туреччиною.

Умови А.-К.к. охоплювали широке коло проблем: Туреччина дозволила прохід через Чорномор. протоки (Босфор і Дарданелли) рос. торг. кораблям такого ж тоннажу, як англ. та франц., які вже мали таке право; підтвердила взяті за Кючук-Кайнарджійським договором зобов'язання не перешкоджати відправленню християн. обрядів в Молдові та Волощині, а також надання рос. послу в Стамбулі права вступатися за єдиновірців на цих тер. Низка положень договору безпосередньо торкалася України. Туреччина зобов'язувалася відпустити запороз. козаків, які після зруйнування рос. військами Запорозької Січі (1775) подалися до Туреччини, але побажали б скористатися амністією, проголошеною імп. Катериною II, і переселити на правий берег Дунаю тих, хто відмовиться від амністії. Росія мала схилити крим. хана добровільно відмовитися від земель між Дністром, Пд. Бугом, польс. кордоном і Чорним м., за винятком поселень, що утворювали Очаківський пов. (нині тер. Миколаїв. обл.). Stambul_mstКримуТа головне стосувалося Шагін-Гірея III. Осман. імперія зобов'язувалася не претендувати на цивільну та політ. владу крим.-татар. ханів під приводом "духовного зв'язку і впливу". Росія у відповідь погодилася на те, щоб крим. хани після їх обрання надсилали до Стамбул своїх представників "за встановленою раз і назавжди примірною формою з урочистим визнанням в особі султанській верховного каліфа, з проханням… його духовного благословення". В такому разі "благословительна грамота" давалася Туреччиною"без якнайменшого ускладнення й відмовок". Обидві сторони мали вивести війська з Крим. й Таманського п-овів у тримісячний термін, а з Кубані – через три місяці й 20 днів.

А.-К. к. поновила хиткий мир між імперіями. Однак невдовзі Туреччина вдалася до спроб посилити свої позиції в Криму. Кваліфікуючи дії Туреччини як порушення умов Кючук-Кайнарджійського миру і А.-К. к., Катерина II указом від 19(08) квіт. 1783 приєднала Крим до Рос. імперії.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Миллер А.Ф. Мустафа-паша Байрактар. М.–Л., 1947
 2. Дружинина Е.И. Кючук-Кайнарджийский мир 1774 года (его подготовка и заключение). М., 1955
 3. Соловьев С.М. Обзор дипломатических сношений русского двора от Кючук-Кайнарджийского мира по 1780 год. В кн.: Соловьев С.Н. История России с древнейших времен, кн. 15. М., 1966.

Посилання:
 • КАТЕРИНА ІІ, КАТЕРИНА II ОЛЕКСІЇВНА ТА ЇЇ ПОЛІТИКА СТОСОВНО УКРАЇНИ
 • КЮЧУК-КАЙНАРДЖІЙСЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР 1774
 • МОЛДОВА
 • ОСМАНСЬКА ІМПЕРІЯ
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • ШАГІН-ГІРЕЙ
 • СТАМБУЛ
 • ВОЛОЩИНА
 • ЗАПОРОЗЬКА СІЧ

 • Пов'язані терміни:
 • АБДУЛ-ГАМІД І
 • КРИМСЬКИЙ ХАНАТ
 • КЮЧУК-КАЙНАРДЖІЙСЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР 1774
 • ОЧАКІВСЬКО-СІЛІСТРІЙСЬКИЙ ЕЙЯЛЕТ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)