ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

АКТ 5 ЛИСТОПАДА 1916 Р.

  Бібліографічне посилання: Симоненко Р.Г. АКТ 5 ЛИСТОПАДА 1916 Р. [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Akt_5_lystopada_1916 (останній перегляд: 17.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

АКТ 5 ЛИСТОПАДА 1916 Р.

АКТ П'ЯТОГО ЛИСТОПАДА 1916 – заява нім. ген.-губернатора Г.Беселера у Варшаві й австро-угор. ген.-губернатора К.Кука в Любліні про намір їхніх монархів створити "Королівство Польське". Влітку 1916 послаблена наступом рос. військ Пд.-Зх. фронту Австро-Угорщина зняла заперечення щодо проекту рейхсканцлера Т.Бетман-Гольвега створити залежну від Німеччини польс. д-ву, що виконає роль буфера. На нарадах у Відні й Пщині (нині Польща) союзники узгодили позиції. Відень підвищив статус легіонів Ю.Пілсудського, об'єднавши їх у "Польський запомоговий корпус".

2 листоп. 1916 Галичині надано широке самоврядування в межах Австро-Угорщини. Зміцнивши зв'язки з польс. колами, Відень відмовився від неодноразових обіцянок адміністративно поділити Галичину за етнічним принципом. Остаточно перекреслювалися сподівання українців на автономію.

А. п. л. задовольняв експансіоністські плани Берліна. 9 листоп. на таємному засіданні в Рейхстазі Бетман-Гольвег заявив, що польс. землі Німеччини залишаться в її складі, але будуть мобілізовані необхідні для ведення війни людські резерви Польщі. Створення польс. д-ви та визначення її кордонів відкладалося до закінчення війни. Одночасно Беселер звернувся до польс. нас. із закликом "до зброї" – створення польс. війська для війни на Сх. Генерал-губернатор сповістив також, що окупаційні органи продовжуватимуть урядувати на польс. територіях. Зростаюче незадоволення польс. нас. змусило окупаційні власті проголосити створення дорадчої польс. "Тимчасової ради держави" ("Ради стану"). Сформована в січ. 1917, вона складалася з 25 чл. (15 призначив нім. і 10 – австро-угор. ген.-губернатор).

Втілення у життя намірів А. п. л. становило серйозну загрозу для укр. нас. Галичини.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Левицький К. Iсторія визвольних змагань галицьких українців в часи світової війни 1914–1918 рр., ч. 1–3. Львів, 1930–38
 2. Рубинштейн Е.И. Крушение австро-венгерской монархии. М., 1963.

Посилання:
 • АВСТРО-УГОРЩИНА
 • ГАЛИЧИНА
 • ПІЛСУДСЬКИЙ ЮЗЕФ-КЛЕМЕНС
 • ВАРШАВА
 • ВІДЕНЬ

 • Пов'язані терміни:
 • ГАБСБУРГИ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)