ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

АЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ ПАТРІАРХАТ

  Бібліографічне посилання: Зема В.Є. АЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ ПАТРІАРХАТ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Aleksandrijskyj_patriarkhat (останній перегляд: 16.12.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

АЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ ПАТРІАРХАТ

АЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ ПАТРІАРХАТ – один з найдавніших патріархатів християн. церкви сх. обряду, свого часу як патріархат – осн. одиниця устрою Церкви – посідав 2-ге місце після Риму. Пізніше, після Халкідонського собору 451 (див. Собори вселенські), християни Єгипту вже не були об'єднані в одну структуру. Назва походить від назви головного місця розташування – м. Александрія (Єгипет). Суперечка, що виникла після Халкідона у зв'язку з христологічним вченням, спричинилася до розколу на більшість, яка відмовилася від рішень собору, і меншість, переважно грец., яка підтримала його. Спочатку обидва угруповання відправляли давню александрійську літургію, проте в грец. церкві її поступово замінили візант. 642 Єгипет захопили араби, греки почали зазнавати гонінь за зв'язок з Візантією. Після захоплення Єгипту турками 1517 грец. патріарх Александрії переїхав до Константинополя (Стамбул),значною мірою був залежним від Константинопольського (Вселенського) патріарха (див. Константинопольський патріархат). Тільки 1846 після обрання патріархом Єрофея I патріархат вернувся до Александрії. Втручання Вселенського патріарха припинилося зі смертю Єрофея I 1858. Патріарх Мелетій II (1926–35) запровадив правила самоуправління патріархату, що укріпило його незалежність. Було засновано Свято-Афанасіївську семінарію, впроваджено церк. суди і поширено юрисдикцію А. п. на всю Африку. 1930 в Уганді під кер-вом колиш. англіканина Рейбена Спартса виник рух африканців за сповідування православ'я. У листоп. 1994 Священний синод патріархії встановив тут єпархію, обравши першим митрополитом Феодора Нагьяма. А. п. провадить активну екуменічну політику (див. ЕКУМЕНІЧНИЙ РУХ). Діє синодальна система управління, патріарха обирають миряни і клірики. Відкрито семінарію в Найробі (Кенія).

З Україною А. п. був пов'язаний через подорожі його патріархів до Рос. д-ви. 1593 Львівське братство надрукувало полемічний трактат патріарха Мелетія Пігаса, в якому той закликав братчиків до заснування вищої школи і водночас виявив обережне ставлення до заснування Московського патріархату, яке відбулося без собору всіх патріархів. На Берестейському соборі (див. Берестейська церковна унія 1596) патріарха представляв Кирило Лукаріс, який підтримував тих русинів, що відмовилися від унії з Римом.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Малышевский И.И. Александрийский патриарх Мелетий Пигас и его участие в делах Русской Церкви, т. 1–2. К., 1872
 2. Runciman S. The Great Church in Captivіty: A Study of the Patriarchate of Constantinople from the Eve of the Turkish Conquest to the Greek War of Independence. London, 1968
 3. Ґудзяк Б. Криза і реформа: Київська митрополія, Царгородський патріархат і генеза Берестейської унії. Львів, 2000.

Посилання:
 • БЕРЕСТЕЙСЬКА ЦЕРКОВНА УНІЯ 1596 Р.
 • ЕКУМЕНІЧНИЙ РУХ
 • КОНСТАНТИНОПОЛЬСЬКИЙ ПАТРІАРХАТ
 • КИРИЛО ЛУКАРІС
 • ЛЬВІВСЬКЕ БРАТСТВО, СВЯТО-УСПЕНСЬКЕ СТАВРОПІГІЙСЬКЕ БРАТСТВО У ЛЬВОВІ, ЛЬВІВСЬКА СТАВРОПІГІЯ
 • МОСКОВСЬКИЙ ПАТРІАРХАТ
 • ПРАВОСЛАВ'Я
 • СОБОРИ ВСЕЛЕНСЬКІ
 • СТАМБУЛ
 • ВІЗАНТІЯ

 • Пов'язані терміни:
 • АВТОКЕФАЛЬНА ЦЕРКВА
 • КОНСТАНТИНОПОЛЬСЬКИЙ ПАТРІАРХАТ
 • ЛИПКІВСЬКИЙ ВАСИЛЬ КОСТЯНТИНОВИЧ
 • ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ПРАВОСЛАВНИЙ ЦЕРКОВНИЙ СОБОР


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)