ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

АМВРОСІЇВСЬКА СТОЯНКА

  Бібліографічне посилання: Кротова О.О. АМВРОСІЇВСЬКА СТОЯНКА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Amvrosiivska_stoianka (останній перегляд: 14.10.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

АМВРОСІЇВСЬКА СТОЯНКА

АМВРОСІЇВСЬКА СТОЯНКА І КІСТКОВИЩЕ БІЗОНІВ , археологічна пам'ятка. Розташов. біля м. Амвросіївка Донец. обл., у верхів'ї балки Казенної, прит. р. Кринка (прит. Міусу, бас. Азовського м.). Відкрита 1935 В. Євсєєвим. Досліджувалася у 1940–50-ті рр. I.Підоплічком і П.Борисковським, у 1980–90-ті – О.Кротовою. Заг. відкрита пл. – 450 м _2. Датується середнім періодом палеоліту пізнього (18–19 тис. років тому). Кістковище розташов. на схилі балки у давній вимоїні. Товщина культ. шару 0,2–1,0 м. Він містив кістки бізонів (бл. 500 особин), кістяні вістря до списів та крем'яні мікроліти-вкладки до них, мушлю, червону вохру. Більшість крем'яних виробів мала сліди різання м'яса, обробки кістки та рогу. Кістковище інтерпретується як місце загінного полювання на бізонів та оброблення мисливської здобичі.

Стоянка розташов. за 200 м від кістковища на платоподібному мисі. Осн. горизонт культ. залишків залягав у сірувато-бурому суглинку на глибині 0,35–0,65 м та містив сліди інтенсивної обробки кременю (знаряддя праці, відходи вир-ва), фрагменти кістяних вістрів до списів, прикраси з каменю та викопних окаменілостей, червону та жовту вохру, сліди використання вогню, дрібні фрагменти кісток бізонів. Стоянка інтерпретується як сезонний базовий табір мисливців на бізонів. За характером обробки кременю належить до орін'яко-граветської культ.-технологічної традиції (див. ГРАВЕТ). Певні аналогії їй знаходять у комплексі стоянки Нововолодимирівка II у Нижньому Подніпров'ї.

дата публікації: 2003 р.

Література:
  1. Євсєєв В.М. Палеолітична стоянка Амвросіївка. В кн.: Палеоліт і неоліт України, т. 1. К., 1947
  2. Борисковский П.И. Палеолит Украины. "Материалы и исследования по археологииСССР", 1953, т. 40
  3. Krotova A.,Belan N.G. Amvrosievka – a Unique Upper – Paleolithic Site in Eastern Europe. В кн.: From Kostenki to Clovic: Upper Paleolithic – Paleo-Indian adaptations. New York, 1993

Посилання:
  • ГРАВЕТ
  • ПАЛЕОЛІТ ПІЗНІЙ

  • Пов'язані терміни:
  • ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)