ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

АНГЛО-УКРАЇНСЬКІ КОМІТЕТИ

  Бібліографічне посилання: Сирота Р.Б. АНГЛО-УКРАЇНСЬКІ КОМІТЕТИ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Anhlo_ukrainski_komitety (останній перегляд: 23.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

АНГЛО-УКРАЇНСЬКІ КОМІТЕТИ

АНГЛО-УКРАЇНСЬКІ КОМІТЕТИ Українсько-британські комітети – заг. назва громад. об'єднань різного політ. спрямування у Великій Британії 1910–30-х рр., які ставили за мету підтримувати і пропагувати ідеї укр. руху.

Перший Укр.-брит. к-т (The Ukraine-British Committee) заснували у Лондоні в берез. 1913 Дж.Раффалович, 0В.Степанківський, Ф.Барлетт і М.Меленевський. К-т популяризував у Великій Британії досягнення укр., а в Україні – англ. к-ри. Після виходу В.Степанківського зі складу К-ту (літо 1913) кер-во очолив Дж. Раффалович. На поч. Першої світової війни К-т прагнув забезпечити для укр. руху симпатію й допомогу англомовних д-в, хоча серед його чл. існували розбіжності стосовно майбутнього України. Перестав існувати фактично після переїзду Дж. Раффаловича до США (листоп. 1915).

1930 зусиллями прихильників П.Скоропадського у Великій Британії В.Коростовця, Л.Тафнелла і М.Грегорі постав Англо-укр. к-т (Anglo-Ukrainian Committee) з метою збору коштів для підтримки гетьмана та ведення укр. монархістської пропаганди. Після реорганізації (26 квіт. 1932) К-т очолив Л.Тафнелл. 1932–34 К-т видавав час. "Дослідник" ("The Investigator"), у якому друкувалися статті прогетьман. спрямування. Розпався фактично у берез. 1934, після звільнення Л.Тафнелла з посади керівника К-ту. Розслідування діяльності К-ту в брит. суді (8–9 жовт. 1935) виявило фінансові зловживання його кер-ва.

У лют. 1935 група брит. політиків і громад. діячів (С. Мелоун, Е. Лінкольн, Р. Сітон-Вотсон) створила новий Англо-укр. к-т, який орієнтувався на демократ. табір в укр. русі. До нього увійшли вчені-історики (Дж.Гуч, К.Макартні, В.Нейпір), депутати палати громад (Дж. Гілз, Дж. Мандер, Дж. Веджвуд), громад. активісти (М.Шіпшенкс). Від поч. існування К-ту його діяльність спрямовувалася на проведення гучних політ. акцій, серед них: виступи в пресі на захист укр. нас., подання петицій до уряду і парламенту, публікація політ. памфлетів, орг-ція зустрічей з відомими українцями. У практичній роботі К-т тісно взаємодіяв з Укр. бюро у Лондоні, яке очолював В.Кисі- левський (1932–39). Припинив діяльність на поч. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Saunders D. Britain and the Ukrainian Question (1912–1920). "English Historical Review", 1988, N 406
 2. Середа О. Англійські зв'язки львівських українців напередодні Першої світової війни. В кн.: Львів: місто – суспільство – культура: Збірник наукових праць. Львів, 1999
 3. Сирота Р. З історії одного судового процесу або гетьманська справа у міжвоєнній Великій Британії. "Україна модерна", 2000, ч. 4.

Посилання:
 • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
 • МЕЛЕНЕВСЬКИЙ МАРКІЯН (МАР'ЯН, ЮЛІЙ) МАР'ЯНОВИЧ
 • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І УКРАЇНА. ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (ВЕЛИКА ВІЙНА)
 • РАФФАЛОВИЧ ДЖОРДЖ
 • СКОРОПАДСЬКИЙ ПАВЛО ПЕТРОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)