ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

АПРІЛОВ ВАСИЛЬ ЄВСТАТІЄВ

  Бібліографічне посилання: Сохань П.С. АПРІЛОВ Василь Євстатієв [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Aprilov_V (останній перегляд: 15.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

АПРІЛОВ ВАСИЛЬ ЄВСТАТІЄВ

АПРИЛОВ Васил Євстатієв (21.07.1789–02.10.1847) – діяч болг. нац. відродження, один із перших ідеологів освіт. руху 19 ст. Н. в м. Габрово (Болгарія). Від 1811 проживав у Одесі, де розгорнув успішну торгово-пром. діяльність, кошти від якої витрачав спочатку на допомогу грец. борцям за незалежність. Під впливом книжки українця Ю.Венеліна "Давні і сучасні болгари…" остаточно сформувався як болг. просвітитель. За ініціативи А. і на його кошти 1835 у м. Габрово було відкрито перше новоболг. світське уч-ще, яке стало провідною освіт. установою в підготовці свідомих болг. патріотів.

Одночасно разом із своїм співвітчизником Н.Палаузовим, який також проживав у Одесі, А. залучав болг. молодь до навчання в одес. та ін. навч. закладах України. Зокрема, в Одес. та Херсон. духовних семінаріях, Рішельєвський Ліцей та ін. закладах за їх підтримки здобули освіту кілька майбутніх діячів болг. нац.-визвол. руху. В Одесі А. написав і видав болг. мовою низку своїх праць, зокрема "Болгарські книжки, або якому слов'янському племені власне належить слов'янська азбука", "Денница (Зарядниця) новоболгарської освіти" (у 2-х кн.), "Болгарські грамоти…", "Думки про сучасну болгарську освіту" та ін., в яких пропагував патріотичні ідеї і розглядав нац. освіту як першооснову в боротьбі за нац. визволення Болгарії з-під турец. ярма.

П. у м. Галац (нині місто в Румунії).

дата публікації: 2003 р.

Посилання:
  • РІШЕЛЬЄВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ
  • ВЕНЕЛІН ЮРІЙ ІВАНОВИЧ

  • Пов'язані терміни:
  • СЛОВ’ЯНОЗНАВСТВО


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)