ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

АРАКЧЕЄВЩИНА

  Бібліографічне посилання: Ясь О.В. АРАКЧЕЄВЩИНА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Arakcheievschyna (останній перегляд: 18.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

АРАКЧЕЄВЩИНА

АРАКЧЕЄВЩИНА – термін, який вживають для позначення системи військ. та поліційних заходів і реформ у Російській імперії 1-ї чв. 19 ст., зокрема створення військових поселень. Походить від прізв. гол. ініціатора реформ ген. від артилерії графа О.Аракчеєва (1769–1834). Військ. заходи Аракчеєва полягали у виокремленні артилер. частин у самостійні формування, введенні нових статутів, штатів та принципів армійської комплектації і управління, дивізійній організації армії, створенні рекрутського депо, впровадженні новітніх видів озброєння та ін. 1818 за дорученням імп. Олександра I Аракчеєв підготував секретний проект звільнення кріпосних селян, який не був реалізований. 1819 Аракчеєв – нач. військ. поселень, де поєднувалася с.-г. праця з нещадною військ. муштрою. Запровадив у поселеннях суворий режим та жорстку регламентацію всіх сторін життя, що викликало численні заворушення і повстання. В Україні військ. поселення були засновані в КАТЕРИНОСЛАВСЬКА ГУБЕРНІЯ, Слобідсько-Українська губернія та Херсонська губернія, а пізніше – на Київщині й Поділлі. В дореволюц. рос. ІСТОРИЗМ під впливом негативних оцінок сучасників Аракчеєва щодо його діяльності сформувалася критична точка зору на А. У рад. істор. науці термін А. часто використовувався в широкому сенсі для означення деспотизму самодерж. режиму в Росії взагалі. В сучасній рос. історіографії переглянуто попередні оцінки заходів А. у військ. сфері, деякі з них розглядаються як позитивні.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Ратч В.Ф. Сведения о гр. А.А. Аракчееве. СПб., 1864
 2. Граф Аракчеев и военные поселения 1809– 1831. СПб., 1871
 3. Отто Н.К. Черты из жизни гр. А.А. Аракчеева. "Древняя и новая Россия", 1875, № 1–3
 4. О военных поселениях при графе Аракчееве. "Русский вестник", 1890, № 2–4
 5. Кизветтер А.А. Император Александр I и Аракчеев. В кн.: Исторические очерки. М.,1912
 6. Герасимова Ю.И. Архив А.А. Аракчеева. "Записки Отдела рукописей Государственной библиотеки им. В.И. Ленина", 1980, вып. 41
 7. Мироненко С.В. Самодержавие и реформы. М., 1989.

Посилання:
 • ІСТОРИЗМ
 • КАТЕРИНОСЛАВСЬКА ГУБЕРНІЯ
 • ХЕРСОНСЬКА ГУБЕРНІЯ
 • ОЛЕКСАНДР І
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • СЛОБІДСЬКО-УКРАЇНСЬКА ГУБЕРНІЯ
 • ВІЙСЬКОВІ ПОСЕЛЕННЯ

 • Пов'язані терміни:
 • КАНТОНІСТИ
 • ВІЙСЬКОВІ ПОСЕЛЕННЯ
 • ВІТТ ІВАН ЙОСИПОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)