ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

АВТОНОМНО-ЗЕМЛЕРОБСЬКИЙ СОЮЗ

  Бібліографічне посилання: Вегеш М.М. АВТОНОМНО-ЗЕМЛЕРОБСЬКИЙ СОЮЗ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Avtonomno_zemlerobskyj (останній перегляд: 17.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

АВТОНОМНО-ЗЕМЛЕРОБСЬКИЙ СОЮЗ

АВТОНОМНО-ЗЕМЛЕРОБСЬКИЙ СОЮЗ – назва колиш. партії "Підкарпатський землеробський союз", яка діяла в Закарпатській Україні з черв. 1920. Створений 1923 з ініціативи І.Куртяка, А. Бродія і М.Демка. Соціальна база: заможні селяни, інтелігенти, духовенство. Перебував у опозиції до уряду 0Чехословаччини, вимагаючи автономії Закарпаття, перегляду Сен-Жерменського мирного договору 1919 щодо включення Закарпаття до складу Чехословаччини. Наприкінці 1930-х рр. нараховував від 5 до 7 тис. чл.

Лідери союзу виступали за включення Закарпаття до Угорщини. На союз істотний вплив мали проугорськи налаштовані греко-катол. священики, зокрема єпископ О.Стойка, каноніки О.Ільницький і С.Фенцик.

А.-з. с. фінансувався з Будапешта. Лідер союзу А.Бродій очолив 11 жовт. 1938 перший автономний уряд Карпатської України, який проіснував до 26 жовт. А.Бродія було заарештовано чехословац. контррозвідкою за проугор. діяльність. А.-з. с., як і всі ін. політ. партії Закарпаття, 25 жовт. 1938 розпущено чехословац. урядом.

Після окупації Закарпаття Угорщиною керівники А.-з. с. М.Демко, А.Бродій, П.Дем'янович, С.Фенцик були без виборів призначені чл. угор. парламенту.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Болдижар М.М. Закарпаття між двома світовими війнами. Ужгород, 1993
 2. Вегеш М.М. Карпатська Україна 1938–1939 років у загальноєвропейському історичному контексті, т. 2. Ужгород, 1997.

Посилання:
 • БРОДІЙ АНДРІЙ ІВАНОВИЧ
 • ЧЕХОСЛОВАЧЧИНА
 • ФЕНЦИК СТЕПАН
 • КАРПАТСЬКА УКРАЇНА
 • СЕН-ЖЕРМЕНСЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР 1919
 • ЗАКАРПАТСЬКА УКРАЇНА, ЗАКАРПАТТЯ

 • Пов'язані терміни:
 • БРОДІЙ АНДРІЙ ІВАНОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)