ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

АЗБУКА

  Бібліографічне посилання: Любченко В.Б. АЗБУКА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Azbuka_tov (останній перегляд: 20.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

АЗБУКА

"АЗБУКА" – конспіративна білогвард. орг-ція, створена в Києві у берез. 1918 В.Шульгіним для ведення політ. та військ. розвідки, а також вербування й відправки офіцерів у антибільшовицькі рос. війська. Серед її агентів були чл. IV Держ. думи А.Савенко, В.Шульгін, І.Демидов, В.Степанов, генерали, офіцери та ін. "А." мала своїх агентів у військах гетьмана П.Скоропадського та Директорії. 1918 існувала на приватні пожертвування, а також на кошти від військ. місій країн Антанти та правих політ. об'єднань "Правий центр" та "Національний центр". Від лют. 1919 діяльність "А." підпорядковувалася штабу Добровольчої армії. Штаб-квартира "А." пересувалась: у серп. 1918 – в Єкатеринодарі (нині Краснодар, РФ), в листоп. – в Яссах (Румунія), згодом – в Одесі й знову в Єкатеринодарі. Мала добре налагоджену кур'єрську службу, з допомогою якої інформація передавалась у ставку команд. Добровольчою армією. Інформаційні центри існували в Києві (після від'їзду В.Шульгіна в Єкатеринодар київ. центр очолював полк. В.Барцевич – "Фита"), Харкові, Одесі, Кишиневі, Львові, Холмі (нині м. Хелм, Польща), Варшаві, Москві, Вільні (нині м. Вільнюс) та ін.

дата публікації: 2003 р.

Література:
  1. Деникин А.И. Очерки русской смуты, т. 3. Берлин, 1924
  2. Kenez P. Civil War in South Russia, 1919–1920. Berkley–Los Angeles–London, 1977
  3. К истории осведомительной организации "Азбука" : Из коллекции П.Н. Врангеля архива Гуверовского института. "Русское прошлое", 1993, кн. 4
  4. Шульгин В.В. 1917–1919. В кн.: Лица: Биографический альманах, т. 5. М. – СПб., 1994.

Посилання:
  • КИЇВ
  • СКОРОПАДСЬКИЙ ПАВЛО ПЕТРОВИЧ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)