ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

АЗЕРБАЙДЖАН

  Бібліографічне посилання: Вівчарик М.М. АЗЕРБАЙДЖАН [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Azerbajdzhan (останній перегляд: 19.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

АЗЕРБАЙДЖАН

АЗЕРБАЙДЖАН Азербайджанська Республіка – д-ва, розташов. у сх. частині Закавказзя на березі Каспійського м. На пд. має кордон з Іраном і Туреччиною, на пн. – РФ, на пн. зх. – Грузією, на пд. зх. – Вірменією. До складу А. входять Нахічеванська автономна республіка, відділена тер. Вірменії, та самопроголошена як незалежна республіка Нагірно-Карабахська обл. Столиця – м. Баку. Пл. 86,6 тис. км 2. Нас. 8,1 млн осіб (2001). Переважна більшість нас. за віросповіданням мусульмани-суніти.

А. – президентська республіка. Вищий орган законодавчої влади – постійно діючий парламент. Вищий орган виконавчої влади – Кабінет міністрів.

Найдавніше поселення на тер. А. Кюльтепе належить до часів енеоліту. Від 9 ст. до н. е. відома ранньорабовласницька д-ва Мана. Від 8 ст. до н. е. на сучасній тер. А. наймогутнішою д-вою була Мідія. В 6 ст. до н. е. її завоювали перси з династії Ахеменідів. Після розгрому персів Александром Македонським виникла д-ва Атропатена, від назви якої походить етимологія слова А., тобто "країна вогню". На поч. 3 ст. до н. е. цією тер. заволоділа династія Сасанідів, які створили могутню д-ву в Ірані. На поч. 6 ст. поширився сильний антиперський рух на чолі з Маздаком. У серед. 7 ст. цю тер. захопили араби, поширився іслам. В серед. 11 ст. новими завойовниками стали турки-сельджуки. В 12 ст. зміцнилися д-ви Кесранідів та Ільдегізидів, які встановили торг. зв'язки з Київською Руссю. Після монголо-татар. завоювання 13 ст. виникла д-ва Хулагуїдів. 16 ст. тер. А. ввійшла до д-ви Сефевідів, які вели боротьбу за гегемонію з османами. На поч. 19 ст. поширився вплив Росії. За договорами 1813, 1828 з Іраном тер. А. – власне пн. терени азерб. земель – була приєднана до Російської імперії, пд. терени азерб. земель залишилися в складі Ірану. З 1901 почалася пром. розробка покладів нафти. 1918–21 Пн. А. був окупований нім., турец. та англ. військами, 1922–36 входив до Закавказької Федерації у складі СРСР, від 1936 до 1991 – Азербайджанська Рад. Соціалістична Республіка у складі СРСР, від 1991 – незалежна республіка. 1988–94 – війна з Вірменією за Нагірний Карабах. 2002 з метою транспортування каспійської нафти на світ. ринок розпочате буд-во нафтопроводу Баку–Тбілісі (Грузія)–Джейхан (Туреччина). В рамках СНД (див. Співдружність незалежних держав (СНД)) А. має особливі відносини з Грузією, Україною, Узбекистаном, Молдовою в межах ГУУАМ. Україна та А. встановили дипломатичні відносини 8 лют. 1992, після чого будують дружні взаємини на основі взаємовигідного співробітництва. В Україні мешкає азерб. громада, незначна укр. діаспора проживає на тер. А.

дата публікації: 2003 р.

Література:
  1. Етнонаціональний розвиток України: Терміни, визначення, персоналії. К., 1993
  2. Етнічний довідник, ч. 2. К., 1996; Рудницька Т.М. Етнічні спільноти України: тенденції соціальних змін. К., 1998.

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
  • ГУУАМ
  • КИЇВСЬКА РУСЬ, СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ЯДРА ДЕРЖАВИ
  • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
  • СПІВДРУЖНІСТЬ НЕЗАЛЕЖНИХ ДЕРЖАВ (СНД)
  • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)