|
Бібліографічне посилання: Сас П.М.
БАКОВЕЦЬКИЙ-МОКОСІЙ Йосип [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Bakovetskyj_J (останній перегляд: 23.02.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці
БАКОВЕЦЬКИЙ-МОКОСІЙ ЙОСИП
БАКОВЕЦЬКИЙ-МОКОСІЙ Йосип (р. н. невід. – бл. 1655) – церк. діяч, унійний єпископ Володимирський і Берестейський. Н. на Волині. Виходець з укр. шляхетського роду. Замолоду служив секретарем у польс. короля Сигізмунда III Ваза. Пізніше обіймав одну з земських посад у Волинському воєводстві. Вступив до чернечого ордену василіан (див. Василіани), що відкрило йому перспективу для церк. кар'єри. 1619 призначений архімандритом Жидичинського Свято-Миколаївського монастиря (фактично ж вступив на посаду 1626). 1632 Сигізмунд III надав Б.-М. Володимирську й Берестейську єпископську каф-ру, а унійний митрополит Київ. Йосип Рутський висвятив його на єпископа. Б.-М. наполегливо добивався зміцнення позицій унійної церкви в Україні. Зокрема, він відіграв активну політ. роль у підготовці узгоджувального собору православних і унійців Речі Посполитої 1629. На сеймі 1629 став одним з авторів проекту конституції щодо цього собору. З його ініціативи в обхід сеймової постанови про скликання церк. собору (для "заспокоєння" православних і унійців) було прийнято відповідний королів. універсал, в якому йшлося про об'єднання православних з католиками (див. Львівський православно-унійний церковний собор 1629; Унійний церковний собор у Володимирі 1629; Київський православний церковний собор 1629). | дата публікації: 2003 р.
Література: - Малевич А. Древняя жидичинская архимандрия на Волыни. Почаев, 1905
- Жукович П.Н. Материалы для истории Киевского и Львовского соборов 1629 года. СПб., 1911
- Polski słownik biograficzny, t. 1. Kraków, 1935
- Сас П.М. Політична культура українського суспільства (кінець XVI – перша половина XVII ст.). К., 1988.
|
Посилання:КИЇВСЬКИЙ ПРАВОСЛАВНИЙ ЦЕРКОВНИЙ СОБОР 1629
ЛЬВІВСЬКИЙ ПРАВОСЛАВНО-УНІЙНИЙ ЦЕРКОВНИЙ СОБОР 1629
РІЧ ПОСПОЛИТА
СИГІЗМУНД ІІІ ВАЗА
УНІАТСЬКИЙ ЦЕРКОВНИЙ СОБОР (1629)
ВАСИЛІАНИ
ВОЄВОДСТВО
ВОЛИНЬ
ВОЛИНСЬКЕ ВОЄВОДСТВО
(тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)
|