ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

БАНКНОТИ, БАНКІВСЬКІ БІЛЕТИ

  Бібліографічне посилання: Крот В.О. БАНКНОТИ, банківські білети [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Banknoty (останній перегляд: 20.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

БАНКНОТИ, БАНКІВСЬКІ БІЛЕТИ

БАНКНОТИ (від англ. bank-note, нім. banknote), банківські білети – грошові знаки, які випускають в обіг центр. банки.

Історично Б. виникли на базі металевого обігу, заміняли металеві гроші і спочатку були знаком золота й знаком кредиту. Вони слугували додатковим елементом у платіжно-розрахунковому механізмі, основу якого становили повноцінні гроші. Вперше паперові гроші з' явились у Китаї в 9 ст. за династії Тан, хоча записки та чеки використовувалися ще купцями й банкірами давнього Вавилону. Із 15 ст. у країнах Зх. Європи як засіб платежу поширюється вексель. Банк. білети, емісія яких регламентувалася д-вою, вперше були випущені при заснуванні Англ. банку 1694. 1833 вони перетворилися в нац. гроші. У Франції Б. стали видом заг.-нац. грошових знаків протягом 1800–03, у Пруссії – 1846, Голландії (нині Нідерланди) – 1814–30. В Російській імперії паперові гроші (асигнації) з'являються 1769. До кін. 1-ї пол. 19 ст. банкнотний обіг був розвинутий недостатньо і обслуговував гол. чин. розрахунки між підприємцями. В 2-й пол. 19 – на поч. 20 ст. складається система регулювання емісії Б., яка відповідала вимогам тогочасного вир-ва. Б. почали використовувати не тільки у сфері оптового обігу, а й як платежі при виплаті заробітної плати та як засіб обігу в роздрібній торгівлі. Б. поступово втрачають властивість бути знаком золота і в 2-й пол. 20 ст. стають лише знаком кредиту.

Перші власне укр. гроші (гривні) були випущені 1917 з утворенням Української Народної Республіки. В Рад. Україні використовувалися Б. Держбанку СРСР. Після 1991 нац. валютою України певний час був карбованець. Від 1996 запроваджено гривню.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Тхоржевський Р.Й. Нариси історії грошей в Україні: (з давніх часів до сучасності). Тернопіль, 1999
 2. Його ж. Нариси історії паперових грошей на Тернопільщині XX ст. (з каталогом). Тернопіль, 2000
 3. Загородній А.Г.та ін. Дизайн і захист грошових знаків України. Львів, 2000.

Посилання:
 • АСИГНАЦІЇ
 • БАНКИ
 • ГРИВНЯ
 • КАРБОВАНЕЦЬ
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • УКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА

 • Пов'язані терміни:
 • ГРОШІ
 • МОНОМЕТАЛІЗМ
 • МОЗАЛЕВСЬКИЙ ІВАН ІВАНОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)