ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

БАШЕНЦІ

  Бібліографічне посилання: Усенко П.Г. БАШЕНЦІ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Bashentsi (останній перегляд: 21.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

БАШЕНЦІ

"БАШЕНЦІ" – сформована 1874 група радикально налаштованої молоді, переважно студентів Новорос. ун-ту, які поділяли погляди ідеолога народництва П.Лаврова. Назва походить від місця зібрань у башті будинку Новикова в Одесі.

Навколо лідерів "Б." – Г.Попка, I. Волошенка, Ф. Щербини – громадилися насамперед земляки, в т.ч. вихідці зі ставропольської семінарії Є.Побєдоносцев, Л.Добровольський, П.Ульянов, а також П.Iвановська, Г.Чернявська, А.Шаповалова та ін.

Дотримувалися неписаних правил ведення соціаліст. пропаганди, "ходіння в народ". Налагодили зв'язки з Лавровим, петерб. народниками та "Південноросійським союзом робітників", після розгрому якого прилучили до себе частину його членів, зокрема Гната й Iвана Iвичевичів, Г.Iванченка. 1876 Попко звітував про діяльність "Б." на з'їзді "лавристів" у Парижі.

1877 гурт припинив своє існування. Щербина з дружиною (А.Шаповаловою) опинився на засланні у Вологодській губ., Попко, Волошенко, Iванченко, брати Iвичевичі пристали до київ. революц. народників, Побєдоносцев і Ульянов повернулися на Ставрополля (нині край РФ).

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Лавров П.Л. Народники-пропагандисты 1873–1878 гг. Л., 1925
 2. Рудько М.П. Революційні народники на Україні (70-ті роки XIX ст.). К., 1973.

Посилання:
 • ХОДІННЯ В НАРОД
 • НАРОДНИЦТВО
 • ОДЕСА
 • ПІВДЕННОРОСІЙСЬКИЙ СОЮЗ РОБІТНИКІВ
 • ЩЕРБИНА ФЕДІР АНДРІЙОВИЧ
 • ВОЛОШЕНКО ІНОКЕНТІЙ ФЕДОРОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • ВОЛОШЕНКО ІНОКЕНТІЙ ФЕДОРОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)