ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

БАТОЗЬКА БИТВА 1672 Р.

  Бібліографічне посилання: Степанков В.С. БАТОЗЬКА БИТВА 1672 р. [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Batozka_bytva_1672 (останній перегляд: 17.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

БАТОЗЬКА БИТВА 1672 Р.

БАТОЗЬКА БИТВА 1672 – битва між укр.-татар.-турец. військом на чолі з гетьманом Правобережної України П. 0Дорошенком і польс.-укр. військом під командуванням регіментаря К.Лужецького та гетьмана М.Ханенка, що відбулася 18(08) лип. на правому березі р. Пд. Буг неподалік гори Батіг і м-ка Батіг (нині с. Четвертинівка Тростянецького р-ну Він. обл.). На поч. лип. (ст. ст.) 1672 П.Дорошенко, маючи 7 тис. козаків, а також понад 10 тис. татар і турків, перейшов у наступ. Брат П.Дорошенка Г. 0 Дорошенко на чолі авангардних сил взяв в облогу козац. полк Перебийноса (1,5 тис. осіб), який поспішав до табору М.Ханенка. На допомогу обложеним у ніч на 18(08) лип. з м-ка Ладижин (нині місто Тростянецького р-ну Він. обл.) вирушили К.Лужецький з 6–8 тис. жовнірів (разом із слугами) та М.Ханенко (4,5 тис. козаків). Ранком 18(08) лип. вони вивели з оточення козаків Перебийноса й почали переслідувати підрозділи П.Дорошенка, який з боєм повільно відходив через рівнину неподалік м-ка Батіг до переправи через Пд. Буг. Запідозривши пастку, М.Ханенко вирушив до Ладижина. Однак П.Дорошенко швидко переправив з лівого берега річки на правий осн. сили свого війська й атакував противника. У жорстокому бою підрозділи К.Лужецького та М.Ханенка зазнали поразки. Полягло й потрапило до полону щонайменше 4–5 тис. жовнірів і козаків. Після здобутої перемоги П.Дорошенко, діждавшись підходу крим. хана Селім-Гірея, вирушив до м. Кам'янець (нині м. Кам'янець-Подільський), куди з військом прямував турец. султан Мегмед IV (див. Галицька кампанія турецько-татарсько-українських військ 1672).

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Kochowski W. Roczników Polski klimakter W. Lipsk, 1853
 2. Kluczycki G. Pisma do wieku i spraw Jana Sobieskiego, t. 1, cz. 2. Kraków, 1881
 3. Wimmer J. Wojsko polskie w drugiej połowie ХVII wieku. Warszawa, 1965
 4. Дорошенко Д. Гетьман Петро Дорошенко. Огляд його життя і політичної діяльності. Нью- Йорк, 1985
 5. Смолій В.А., Степанков В.С. Українська національна революція ХVII ст. (1648–1676 рр.): Україна крізь віки, т. 7. К., 1999.

Посилання:
 • ГАЛИЦЬКА КАМПАНІЯ ТУРЕЦЬКО-ТАТАРСЬКО-УКРАЇНСЬКИХ ВІЙСЬК
 • КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬК
 • ХАНЕНКИ
 • ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА, ПРАВОБЕРЕЖЖЯ

 • Пов'язані терміни:
 • ДОРОШЕНКО ГРИГОРІЙ ДОРОФІЙОВИЧ
 • ДОРОШЕНКО ПЕТРО ДОРОФІЙОВИЧ
 • ГАЛИЦЬКА КАМПАНІЯ ТУРЕЦЬКО-ТАТАРСЬКО-УКРАЇНСЬКИХ ВІЙСЬК
 • УМАНСЬКИЙ ПОЛК


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)