ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

БАТУРИНСЬКА ЗМОВА

  Бібліографічне посилання: Горобець В.М. БАТУРИНСЬКА ЗМОВА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Baturynska_zmova_1672 (останній перегляд: 23.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

БАТУРИНСЬКА ЗМОВА

БАТУРИНСЬКА ЗМОВА 1672 – змова в Батурині вищої козац. старшини та рос. військових, у результаті якої було усунено від влади гетьмана Лівобережної України Д. 0Многогрішного. Причиною Б.з. стало невдоволення як козац. старшини, так і царського уряду політикою гетьмана – його намірами разом з гетьманом Правобережної України П. 0Дорошенком та при допомозі Кримського ханства й Османської імперії воювати з союзником Рос. д-ви – польс. королем. З боку укр. старшини у змові брали участь ген. старшини П.Забіла, І.Самойлович, І.Домонтович та К.Мокрієвич. Змовники підтримували тісні контакти з рос. військ. адміністрацією – ніжин. воєводою I.Ржевським та головою моск. стрільців при гетьманові – Нейоловим. План заколоту розроблено спільно з рос. військовими в ніч з 7 на 8 берез. 1672, а в ніч з 12 на 13 берез. Д.Многогрішного заарештували та ув'язнили в Батуринському замку. Побоюючись звільнення гетьмана з-під варти, його перепроваджено для слідства й суду до Москви. Не чекаючи навіть початку слідства над опальним гетьманом, цар Олексій Михайлович грамотою від 22 берез. 1672 схвалив дії змовників.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Акты, относящиеся к истории Южной и Западной России, т. 9. СПб., 1871
 2. Эйнгорн В. Сношения малороссийского духовенства с московским правительством в царствование Алексея Михайловича. М., 1899
 3. Літопис Самовидця. К., 1971.

Посилання:
 • БАТУРИН
 • КРИМСЬКЕ ХАНСТВО
 • ЛІВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА, ЛІВОБЕРЕЖЖЯ
 • ОЛЕКСІЙ МИХАЙЛОВИЧ
 • ОСМАНСЬКА ІМПЕРІЯ
 • ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА, ПРАВОБЕРЕЖЖЯ
 • САМОЙЛОВИЧІ
 • ЗАБІЛИ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)