ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

БЕРЕЗНЯК ЄВГЕН СТЕПАНОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Симоненко Р.Г., Л.Г. БЕРЕЗНЯК Євген Степанович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Bereznyak_Y (останній перегляд: 25.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

БЕРЕЗНЯК ЄВГЕН СТЕПАНОВИЧ

БЕРЕЗНЯК Євген Степанович (н. 25(11).02.1914) – освітянин, в роки Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945 – партизан, розвідник. Канд. пед. н. (1968). Засл. учитель України (1961). Герой України (2001). Н. в м. Катеринослав (нині Дніпропетровськ). 1928 закінчив пед. технікум у м. Зінов'євськ (нині Кіровоград), 1933 – вчительський ін-т у Бердянську. 1933–39 – вчитель, дир. шк., зав. райвно (районного від. нар. освіти) у Дніпроп. обл., 1939–41 зав. рай- і міськвно у Львові. Від серп. 1941 – секретар Петропавлівського підпільного райкому КП(б)У на окупованій гітлерівцями Дніпропетровщині. Організовував і особисто займався підпільною діяльністю на окупованій тер. Петропавлівського й Межівського р-нів. 1 квіт. 1942 влаштувався робітником на залізниці. Після визволення в жовт. 1943 м. Дніпропетровськ – зав. сектору Дніпроп. обкому КП(б)У. Невдовзі Б. направлено у Моск. розвідувальну шк. Гол. розвідувального управління Генштабу Червоної армії. (див. Радянська армія). По закінченні навчання відкомандировано у розпорядження розвідувального від. штабу Першого Українського фронту, там призначено командиром десантної розвідувальної групи особливого призначення. У ніч на 19 серп. 1944 на чолі групи переправлено за лінію фронту для ведення воєн. розвідки у м. Краків (Польща), де зосереджувалося бл. 10 д-зій ворога. Після приземлення захоплений гестапо, проте йому вдалося втекти. Очолюваний ним загін діяв у ворожому розташуванні 156 днів, передав у штаб 1-го Укр. фронту понад 140 радіограм, що містили важливі дані. Завдяки мужнім оперативним діям керованої Б. розвідувальної групи особливого призначення "Голос" врятовано стародавнє м. Краків, заплановане до цілковитого знищення гітлерівцями. Після виходу з ворожого тилу Б. направлено на "державну перевірку" до фільтраційного табору НКВС у м. Подольськ (нині місто Моск. обл., РФ). Після звільнення в серп. 1945 – на керівній роботі в органах нар. освіти Львова, 1947 закінчив пед. ін-т у Львові, 1954–98 – в мін-ві освіти України: інспектор, заст. нач. і нач. управління шкіл, пров. н. с. Акад. пед. наук України. Із квіт. 1998 – пенсіонер.

За подвиги у війні 1941–45 та врятування Кракова Б. відзначено нагородами СРСР, України, Польщі, занесено до переліку рятівників Кракова та нагороджено Золотою відзнакою міста. Про подвиг Б. й очолюваних ним розвідників створено багатосерійний фільм "Майор Вихор". Автор численних наук. праць з питань управління освітою, навчання й виховання, а також спогадів з воєн. часу, перекладених багатьма мовами світу.

дата публікації: 2003 р.

Посилання:
 • БЕРДЯНСЬК
 • ДНІПРОПЕТРОВСЬК
 • ГЕСТАПО
 • КІРОВОГРАД
 • ЛЬВІВ
 • ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ФРОНТ
 • РАДЯНСЬКА АРМІЯ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ 1941-1945 РР.


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)