ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

БЄЛЬСЬКИЙ ФЕДІР ІВАНОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Русина О.В. БЄЛЬСЬКИЙ Федір Іванович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Bielskyj_F (останній перегляд: 16.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

БЄЛЬСЬКИЙ ФЕДІР ІВАНОВИЧ

БЄЛЬСЬКИЙ Федір Іванович (р. н. невід. – після 1506) – князь з литов. династії Гедиміновичів, володар Білої Русі й земель в Україні. Перша звістка про Б. сягає 1476, коли він підписав лист митрополита Мисаїла до рим. папи Сікста IV, виразно проунійний за спрямуванням. 1481 разом із князями 0Михайлом Олельковичем й Іваном Гольшанським Б. виступив організатором змови князів (див. Змова князів 1481), маючи на меті детронізацію (а можливо, й убивство) Казимира IV Ягеллончика та возведення на великокнязівський стіл Михайла Олельковича, котрий формально мав на нього більші права. Для цього Казимира IV запросили на весілля Б. Змову було викрито, а її учасників (30 серп. 1481) стратили, за винятком Б., який утік до Москви, перейшовши на службу до Івана III Васильовича, за що дістав маєтки Демон і Мореву. 1493–97 був ув'язнений. 1498 одружився з рязанською княгинею – сестрою Івана III Анною Василівною, завдяки чому породичався з ним. Брав участь у походах на Твер (1485) і Казань (1506), а також 0російсько-литовській війні 1500–1503.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Wolff J. Kniaziowie litewsko-ruscy od końca XIV wieku. Warszawa, 1895; Papée F. Polska i Litwa na przelomie wiekоw srednich, t. 1. Kraków, 1904
 2. Базилевич К.В. Внешняя политика Русского централизованного государства. Вторая половина XV в. М., 1952
 3. Зимин А.А. Формирование боярской аристократии в России во второй половине XV – первой трети XVI в. М., 1988
 4. Кром М.М. Меж Русью и Литвой: Западнорусские земли в системе русско-литовских отношений конца XV – первой трети XVI в. М., 1995.

Посилання:
 • БІЛА РУСЬ (БІЛОРУСІЯ, БІЛОРУСЬ, БІЛАРУСЬ)
 • ГЕДИМІНОВИЧІ
 • ІВАН IV, ІВАН IV ВАСИЛЬОВИЧ ГРОЗНИЙ
 • КАЗИМИР ІV ЯГЕЛЛОНЧИК
 • МОСКВА
 • ЗМОВА КНЯЗІВ 1481

 • Пов'язані терміни:
 • КНЯЗЬ
 • ЗМОВА КНЯЗІВ 1481


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)