ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

БОХМАЧ

  Бібліографічне посилання: Коваленко .П. БОХМАЧ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Bokhmach (останній перегляд: 22.01.2020)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

БОХМАЧ

БОХМАЧ – літописне місто на пд.-сх. рубежах Чернігівського кня- зівства, на тер. Задесення. Вперше згадано в Іпатіївському літописі під 1147, тоді Б. було спалено військами вел. кн. київ. Ізяслава Мстиславича. Городище розміщене на березі р. Бахмачка (ліва прит. р. Борзна, бас. Дніпра), в центрі с. Бахмач Бахмацького р-ну Черніг. обл. Назва іншомовного походження, вірогідно, від літописного найменування прибічників ісламу "бохміти", "бохміче" і пов'язана з розміщенням черніг. князями на Задесенні "своїх поганих". Першим Б. локалізував М.Марков (1815), однак розкопки тоді не проводилися. Нашарування давньорус. часу не виявлені. Б. контролював один із проходів у задесенських болотах на шляху зі степу до Чернігова. Курганний могильник Б. містився на підвищенні між с. Бахмач та залізничною ст. Бахмач-Роменський і нині не зберігся. 1876 Д.Самоквасов розкопав тут 3 насипи з 14, в яких виявив тілопокладення в дерев'яних трунах у підкурганних ямах. В одному з поховань знайдено золотий перстень із вставкою.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Марков М.Е. О городах и селениях в Черниговской губернии, упоминаемых в Несторовой летописи, как они в оной следуют по порядку годов. "Периодическое сочинение о успехах народного просвещения", 1815, т. 40
 2. Самоквасов Д.Я. Могилы Русской земли. М., 1908
 3. Ипатьевская летопись. В кн.: ПСРЛ, т. 2. М.–Л., 1962
 4. Коваленко В.П. Новые исследования летописных городов Чернигово-Северской земли. В кн.: Древнерусский город. К., 1984.

Посилання:
 • ЧЕРНІГІВСЬКЕ КНЯЗІВСТВО
 • ІПАТІЇВСЬКИЙ ЛІТОПИС
 • ІЗЯСЛАВ МСТИСЛАВИЧ
 • САМОКВАСОВ ДМИТРО ЯКОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • БАХМАЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)