ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

БОНІСТИКА

  Бібліографічне посилання: Дмитрієнко М.Ф. БОНІСТИКА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Bonistyka (останній перегляд: 19.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

БОНІСТИКА

БОНІСТИКА (від франц. bon – талон, чек; лат. bonus – добрий, зручний) – спеціальна історична дисципліна, що вивчає паперові грошові знаки. Термін "bon" виник у 19 ст. у Франції для означення окремих видів цінних паперів: чеків, талонів тощо. Пізніше поширений для позначення всіх грошових знаків – банкнот, держ. та банк. білетів, у т. ч. розмінних, розрахункових, кредитних грошових знаків, казначейських білетів, зобов'язань держ. скарбниці тощо. Бони та їхні різні замінники, а також облігації внутр. позик, акції, купони цінних паперів, чеки, талони, квитанції, ордери, сертифікати, знаки казино, лото, лотерейні білети, векселі, боргові зобов'язання та ін. цінні папери, що перебувають в обігу нарівні з паперовими грошима, – то все об'єкти вивчення Б.

Б. вивчає як гроші держ. емісій (загальнообов'язкові, емітовані згідно із законом), так і місц. та приватні грошові випуски (не обов'язкові для всіх), що перебувають в обігу паралельно з нац. валютою. Це тимчасові бони, які надходять в обіг на регіональному рівні від імені владних структур міст, органів місц. самоврядування, від-нь великих банків, підпр-в, кооперативів тощо, під забезпечення матеріальними цінностями, що перебувають у їхній власності: валюта, нерухоме майно місц. властей. Появу місц. та приватних грошей зумовлюють об'єктивні причини – війни, революції, спад вир-ва, зменшення податкових надходжень до місц. бюджетів, складний фінансовий стан д-ви, коли нас. потерпає від нестачі готівки. Місц. бони – це грошові випуски місц. самоуправлінь, великих підпр-в та установ. Приватні (внутр.) бони – це грошові випуски від імені власників магазинів, аптек, їдалень, атракціонів тощо. Існують "фантастичні" бони (грошові випуски від імені неіснуючих "держав"), спец. банкноти для колекціонерів, гроші-шаржі.

Характерними для бон є такі ознаки: емблематична (герби, емблеми, символічні знаки); палеографічна (шрифти, монограми, підписи); сфрагістична (печатки, перфорація, штемпелі); хронологічна (дати); метрологічна (номінали); орнаментально-мистецька (прикраси); філігранологічна (водяні знаки, матеріал виготовлення); епіграфічна (наддруки пізнішого походження); дипломатична (формуляр документа, зміст написів); орфографічна (орфографія тексту); іконографічна (портретні зображення, конгреви); маргіналістична (написи від руки пізнішого походження).

Вивчення грошей передбачає встановлення їх емітента (від лат. emittens – який випускає) – д-ви, банку, установи, що запроваджує грошовий обіг; визначення причин, часу та обставин їх випуску. Б. допомагає з'ясувати низку екон., соціально-політ. та культ.-мистецьких особливостей певної епохи. Елементи зовн. оформлення відображають культ. традиції доби та потреби в них сусп-ва, його певних прошарків і верств, а також ідеологію емітентів. Бони – самобутнє джерело дослідження історії грошового обігу та фінансів. Вони є також об'єктом вивчення графіки малих форм, бонової технології, поліграфії тощо.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Замлинский В.и др. Специальные исторические дисциплины. К., 1992
 2. Рябченко П.Ф. Полный каталог бумажных денежных знаков и бон России, СССР, стран СНГ (1769–1994). К., 1995
 3. Дмитрієнко М.та ін. Гроші в Україні: факти і документи. К., 1998.

Посилання:
 • СПЕЦІАЛЬНІ ІСТОРИЧНІ ДИСЦИПЛІНИ (СІД)

 • Пов'язані терміни:
 • ГНАТИШАК МИКОЛА
 • МУЗЕЙ ГЕТЬМАНСТВА
 • МУЗЕЙ ВИЗВОЛЬНОЇ БОРОТЬБИ УКРАЇНИ
 • РЯБЧЕНКО ПЕТРО ФЕДОРОВИЧ
 • СПЕЦІАЛЬНІ ІСТОРИЧНІ ДИСЦИПЛІНИ (СІД)
 • СТАРОЖИТНОСТІ, ГАЗЕТА
 • ТАБАЧНИК ДМИТРО ВОЛОДИМИРОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)