ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

БОРИСОГЛІБСЬКИЙ СОБОР У ЧЕРНІГОВІ

  Бібліографічне посилання: Коваленко В.П. БОРИСОГЛІБСЬКИЙ СОБОР У ЧЕРНІГОВІ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Borysohlibskyj_sobor (останній перегляд: 18.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

БОРИСОГЛІБСЬКИЙ СОБОР У ЧЕРНІГОВІ

БОРИСОГЛІБСЬКИЙ СОБОР у Чернігові Розташов. у центрі дитинця в Чернігові. Являє собою однобаневу, тринефну, триапсидну хрестово-купольну (27 ќ 18,25 м, висота до склепіння бл. 25 м) з 6 хрещатими стовпами церк. споруду. Над нартексом, пн. та пд. нефами розміщувалися хори. Збудований в техніці рівношарового (порядового) мурування зі світло-жовтих цеглин-плінф. Фундаменти (глибина – 2,4 м) – з вапнякових плит та каменю. Ззовні стіни розчленовані лопатками з півколонами з білокам'яними різьбленими капітелями із зображенням химерних тварин та птахів. Зсередини стіни храму були розписані фресками, що збереглися вкрай фрагментарно. Як собор, так і галереї мали покрівлю зі свинцевих листів. Підлога храму була наслана з шиферних плит, в апсиді, галереях і пд. притворі – з полив'яних керамічних плиток, у каплицях – мозаїчна (зі смальти). У підкупольному квадраті (6,1 ќ 5,7 м) був омфалій з шиферних плит із мозаїчними візерунками.

За свідченням "Слова про князів" (1175), Б. с. споруджений черніг. кн. Давидом Святославичем. Цю точку зору підтримали О.Воробйова, В.Коваленко, П.Раппопорт. Інші зараховують його спорудження до більш ранньо- го – 2-га пол. 11 ст. (М. Холостенко), чи більш пізнього часу – серед. (Ю.Асєєв) або 2-га пол. (Г.Логвін) 12 ст. Тривалий період Б. с. використовувався як усипальниця, зокрема: 1162 тут поховано кн. Ізяслава Давидовича, 1693 – архієпископа Лазаря Барановича, 1696 – архієпископа Феодосія Углицького.

Після згасання 1166–67 династії Давидовичів на тер. їхнього двору навколо Б.с. утворено Борисоглібський Свято-Мученицький монастир. 1239 його пограбовано під час навали Батия. 1611 храм постраждав від пожежі. Після Деулінського перемир'я 1618 монастир передано ордену домініканців (1618–48), а Б.с. перебудовано під костьол. 1669 відбудований Л.Барановичем. На поч. 18 ст. після перебудови став п'ятибаневим і набув барокового вигляду. Тоді ж в Аугсбурзі (Баварія) у майстерні Ф.Дрентветта за ескізами укр. гравера О.Тарасевича з переплавленого язичницького ідола, знайденого 1701 в Чернігові, виготовлено срібні позолочені царські врата вагою бл. 56 кг. У 19 ст. Б.с. не раз перебудовувався. Під час Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945 (1941) постраждав від бомбардувань. 1947–48 та 1956–58 Б. с. досліджував М.Холостенко, що дало змогу реконструювати собор у "первісному вигляді" (без галерей).

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Остапенко М.А. Дослідження Борисоглібського собору в Чернігові. В кн.: Архітектурні пам'ятники. К., 1950
 2. Холостенко Н.В. Исследования Борисоглебского собора в Чернигове. "Советская археология", 1967, № 2
 3. Коваленко В.П., Раппопорт П.А. Этапы развития древнерусской архитектуры Чернигово-Северской земли. "Russia Mediaevalis", т. 7, ч. 1.

Посилання:
 • АСЄЄВ ЮРІЙ СЕРГІЙОВИЧ
 • БАРАНОВИЧ ЛАЗАР
 • БАТИЙ, БАТУ, САЇН-ХАН
 • ДАВИД СВЯТОСЛАВИЧ
 • ДЕУЛІНСЬКЕ ПЕРЕМИР'Я 1618
 • ІЗЯСЛАВ ДАВИДОВИЧ
 • РАППОПОРТ ПАВЛО ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ 1941-1945 РР.

 • Пов'язані терміни:
 • АСЄЄВ ЮРІЙ СЕРГІЙОВИЧ
 • ЧЕРНІГІВ СТАРОДАВНІЙ - ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК
 • ІЛЛІНСЬКА ЦЕРКВА
 • МІХНОВСЬКИЙ ЮРІЙ МИХАЙЛОВИЧ
 • МОРГИЛЕВСЬКИЙ ІПОЛИТ ВЛАДИСЛАВОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)