ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

БОТИ КОМІСІЯ

  Бібліографічне посилання: Симоненко Р.Г. БОТИ КОМІСІЯ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Boty_misiia_1919 (останній перегляд: 24.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

БОТИ КОМІСІЯ

БОТИ КОМІСІЯ – усталена назва (за прізв. голови, прем'єр-міністра Пд.-Африканського Союзу ген. Л.Боти) "Міжсоюзної комісії з переговорів про перемир'я між Польщею та Україною". Ств. 2 квіт. 1919 Радою чотирьох д-в (Великої Британії, Італії, США, Франції) Паризької мирної конференції 1919–1920 на пропозицію президента США a class="zdan_link" href="../\.htmЗахідноукраїнської Народної Республіки В.Панейка, приглушити занепокоєння кер-ва ЗУНР рішенням перевезти Армію Галлера до Польщі, що суттєво збільшувало воєн. потенціал останньої. Склад Б. к. – по 2 (військ. і цивільний) представники від США, Великої Британії, Франції та Італії – затверджено 16 квіт., в день від'їзду Армії Галлера з Франції. Б. к. працювала з 26 квіт. до 15 трав. 1919, провела 7 заг. засідань і 2 засідання підкомісії з вироблення проекту мирної угоди. Пропозиція Вільсона також передбачала приїзд до Парижа укр. представників (сюди прибули видатні діячі ЗУНР М.Лозинський і Д.Вітовський).

Діяльність Б. к. викликала різке несприйняття Варшави, яка намагалася закріпити нерівноправне становище укр. сторони, вперше зафіксоване на переговорах з Бартелемі місією 1919, щоб полегшити здійснення своїх експансіоністських планів у Східній Галичині й Волині. Тактика поляків полягала у відволіканні уваги Б. к. від конкретних питань мирного врегулювання посиланнями, з одного боку, на "ключову роль" Польщі у "встановленні порядку" та відстоюванні інтересів Антанти на сх. Європи, а з іншого – на "нездатність українців" порядкувати на "спірних територіях". Під час роботи Б. к. виявилися розходження серед її членів у підходах до припинення українсько-польської війни 1918–1919. Доволі конструктивною була позиція голови Б. к. (вона відповідала як його власному досвіду активного учасника нац.-визвол. боротьби бурів проти Великої Британії 1899–1902, так і "польській політиці" Великої Британії). Ад'ютант нач. ген. штабу Франції ген. Ле Ронд всіляко підтримував поляків; так само діяли італійці та представник США Р.Лорд, який замінив більш-менш нейтрального І.Боумена. Все ж умови виробленого Б.к. перемир'я певним чином враховували етнічну ситуацію у Сх. Галичині. Віддаючи полякам Львів і прилеглі р-ни, вони залишали українцям тер. на сх. від лінії Львів– Сокаль з нафтоносними свердловинами включно. Водночас військ. статті, обмежуючи чисельність армій 20 тис., посилювали забезпечувану Заходом військ.-тех. перевагу поляків. 12 трав. 1919 проект перемир'я було передано зацікавленим сторонам. На засіданні 13 трав. укр. делегація погодилася з умовами проекту, а поляки після інтенсивного обміну депешами між Парижем і Варшавою відмовилися його підписати. 16 трав., посилаючись на зміни в позиції Директорії УНР, прем'єр-міністр і міністр закордонних справ Польщі І.Падеревський від імені уряду Польщі запропонував перервати "будь-які переговори з припинення вогню". У Варшаві з представником МЗС УНР Б.Курдиновським було підписано договір, за яким Директорія офіційно відмовилася від Сх. Галичини й Волині на користь Польщі. Це посилило позиції Польщі, підтримані Антантою, яка наприкінці черв. 1919 дозволила використати Армію Галлера в Сх. Галичині та Волині, санкціонувавши окупацію зх.- укр. земель по р. Збруч (прит. Дністра).

дата публікації: 2003 р.

Посилання:
 • АНТАНТА
 • АРМІЯ ГАЛЛЕРА
 • БАРТЕЛЕМІ МІСІЯ
 • БОУМЕН ІСАЙЯ
 • ДИРЕКТОРІЯ, ДИРЕКТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ
 • ЛОЗИНСЬКИЙ МИХАЙЛО МИХАЙЛОВИЧ
 • ЛЬВІВ
 • ПАНЕЙКО ВАСИЛЬ
 • ПАРИЗЬКА МИРНА КОНФЕРЕНЦІЯ 1919–1920
 • СХІДНА ГАЛИЧИНА
 • СОКАЛЬ, МІСТО ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛ.
 • УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКА ВІЙНА (1918-1919)
 • ВАРШАВА
 • ВІТОВСЬКИЙ ДМИТРО
 • ВОЛИНЬ
 • ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА (ЗУНР)


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)