ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

БЖЕЗИНСЬКИЙ ЗБІГНЕВ

  Бібліографічне посилання: Симоненко Р.Г. БЖЕЗИНСЬКИЙ Збігнев [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Bzhezynskyj_Z (останній перегляд: 22.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

БЖЕЗИНСЬКИЙ ЗБІГНЕВ

БЖЕЗИНСЬКИЙ Збігнєв (н. 28. 03.1928) – вчений, держ. і політ. діяч США. Н. в м. Варшава в сім'ї дипломата Т.Бжезинського. 1950 закінчив ун-т Макгіл (Монреаль, Канада), 1953 здобув ступінь д-ра філософії в Гарвардському ун-ті (США). 1954 видав першу кн. "Політичний контроль в Радянській армії". Швидко став одним із провідних радянологів завдяки працям: "Безперервна чистка" (1956), "Тоталітарна диктатура і автократія" (1957, у співавт.), "Радянський блок: єдність і суперечності" (1962). 1953–60 викладав у Гарвардському, 1960–89 – Колумбійському (Нью-Йорк) ун-тах США. Глибоке вивчення внутр. процесів у СРСР і союзних йому країнах вплинуло на позицію Б. щодо різноманітних проблем протистояння США–СРСР. Залучений президентом Дж.Кеннеді до розробки засад зовн. політики США. Став одним з авторів доктрини "наведення мостів", націленої на розклад суперника зсередини шляхом діяльного використання зростаючих труднощів у розвитку СРСР та його союзників, об'єктивних і суб'єктивних суперечностей у взаєминах між ними, неврегульованості нац. питання тощо. 1966–68 Б. – чл. Ради політ. планування при держ. департаменті, 1973–76 – голова заснованої Д.Рокфеллером "Троїстої комісії" для аналізу міжнар. становища. 1977–81 – пом. президента Дж. Картера з нац. безпеки. Домагався визнання домінуючої ролі у зовн. політиці США курсу на загострення глобального суперництва з СРСР, активізацію акцій США у Центр.-Сх. Європі, враховуючи, зокрема, події 1980– 81 у Польщі, ускладнення у китайс.-рад. відносинах, ситуацію, в якій опинився СРСР після вторгнення в Афганістан (див. Афганська війна 1979–1989).

Залишивши офіц. посаду, Б. продовжував активно впливати на зовн. політику США, працюючи 1985 в Президентській комі- сії у справах військ.-хім. зброї, 1987–88 – в комісії Ради нац. безпеки та держ. департаменту з довгострокової стратегії, у Президентській комісії з нагляду над закордонною розвідувальною діяль- ністю тощо.

Б. продовжує наук., викладацьку й політ. діяльність, бере участь у міжнар. зустрічах. Виявляє постійний інтерес до України. 16 груд. 1960 він виступив в Укр. акад. мист-в і наук (Нью-Йорк) з доповіддю "Враження від поїздки до України", відтоді зміцнилися його зв'язки з діячами укр. діаспори. Активно працюючи в галузі геополітики й геостратегії, Б. наголошує на вагомій ролі України у новому розкладі сил в Європі та світі після розпаду СРСР. Виступаючи за дійове стратегічне партнерство Польщі й України, він водночас є противником зміцнення зв'язків між Україною і РФ. Б. належить значний особистий внесок у налагодженні взаємин між США й Україною. Він – голова дорадчої Амер.-укр. консультативної ради, що сприяє співробітництву двох країн. Нагороджений укр. орденом Ярослава Мудрого, почесний громадянин м. Львів.

дата публікації: 2003 р.

Праці:
 1. Великі перетворення. "Полі- тична думка", 1994, № 3
 2. Великая шахматная доска. М., 1999.

Посилання:
 • АФГАНСЬКА ВІЙНА 1979-1989
 • ЛЬВІВ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • ВАРШАВА

 • Пов'язані терміни:
 • ЕКОНОМІЧНА ІСТОРІЯ
 • ФАШИЗМ
 • ГЕОПОЛІТИКА
 • КОНВЕРГЕНЦІЇ ТЕОРІЯ
 • КУРОНЬ ЯЦЕК
 • НАЦИЗМ
 • СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ АМЕРИКИ
 • ТОТАЛІТАРИЗМ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)