ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЧЕРВОНА ДВАНАДЦЯТКА

  Бібліографічне посилання: Рубльов О.С. ЧЕРВОНА ДВАНАДЦЯТКА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 10: Т-Я / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2013. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Chervona_dvanadtsiatka (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 10: Т-Я ) в електронній біблотеці

ЧЕРВОНА ДВАНАДЦЯТКА

"ЧЕРВОНА ДВАНАДЦЯТКА" — більшовицький диверсійний загін, укомплектований комунізованими галичанами — ветеранами Легіону Українських січових стрільців та Української Галицької армії, одне з 3-х "партизанських" формувань, озброєних і перекинутих з території УСРР на контрольовані Польщею терени Галичини в жовтні 1922 для проведення пропагандистської та диверсійної роботи напередодні виборів до польс. Сейму 1922. "Червону дванадцятку" (за кількістю учасників) очолювали комуністи С.Мельничук, П.Шеремета й І.Цепко, пов’язані зі структурами колиш. Закордонного відділу ЦК КП(б)У. Діяла в Заліщицькому та Борщівському повітах Терноп. воєводства. Учасники "Ч.д." палили поміщицькі фільварки, руйнували мости, лінії зв’язку, тероризували противників бойкоту виборів до Сейму, уникаючи серйозних зіткнень із польс. військовими та жандармерією. Виконувала й пропагандистське "надзавдання" — сформувати в галицького укр. громадянства та мешканців УСРР образ "палаючих Кресів" і нелегітимності належності Галичини 2-й Речі Посполитій. Учасники загону вночі проти 22 жовтня 1922 захопили с. Мишковичі (нині село Терноп. р-ну Терноп. обл.).

28 жовтня 1922 під час бою в с. Голігради (нині село Заліщицького р-ну Терноп. обл.) загинув І.Цепко, а П.Шеремета потрапив у полон. Рештки групи на чолі з С.Мельничуком були оточені поблизу м. Заліщики й після бою потрапили в полон. За вироком військ. суду в м. Чортків 11 листопада 1922 було страчено С.Мельничука й П.Шеремету. Допити полонених членів "Ч.д." дали польській стороні цінний інформаційний матеріал щодо більшовицької диверсійно-пропагандистської акції на теренах Галичини та були надіслані польс. дипломатичним представництвам у Москві й Харкові для використання у пропагандистському протистоянні з СРСР та УСРР, а 15 травня 1923 Ген. штабом 2-ї Речі Посполитої був підготовлений аналітичний матеріал "Неприятельська диверсія в південно-східній частині Речі Посполитої".

Героїзований образ "Ч.д." виведений у драмі Мирослава Ірчана "Дванадцять".

дата публікації: 2013 р.

Література:
 1. Революційна боротьба на Тернопільщині: 1917—1939 рр.: Документи і матеріали. Тернопіль, 1959
 2. Radziejowski J. Komunistyczna partia Zachodniej Ukrainy 1919—1929: Węzłowe problemy ideologiczne. Krakόw, 1976
 3. Борці за возз’єднання: Біографічний довідник. Львів, 1989
 4. «Закордот» в системі спецслужб радянської України: Збірник документів. К., 2000
 5. Васюта І.К. Національно-визвольний рух у Західній Україні (1918—1939 рр.). «УІЖ», 2001, № 6
 6. Bruski J.J. Między prometeizmem a Realpolitik: II Rzeczpospolita wobec Ukrainy Sowieckiej 1921—1926. Krakόw, 2010

Посилання:
 • ЧОРТКІВ, МІСТО ТЕРНОПОЛЬСЬКОЇ ОБЛ.
 • ФІЛЬВАРОК
 • ГАЛИЧИНА
 • ІРЧАН МИРОСЛАВ
 • ХАРКІВ
 • ЛЕГІОН УКРАЇНСЬКИХ СІЧОВИХ СТРІЛЬЦІВ
 • МОСКВА
 • УКРАЇНСЬКА ГАЛИЦЬКА АРМІЯ (УГА)
 • ЗАКОРДОННИЙ ВІДДІЛ ЦК КП(Б)УЗАКОРДОННИЙ ВІДДІЛ ЦК КП(Б)У, ЗАКОРДОТ ЦК КП(Б)У


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)