ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ДІЯЛЬНО-ХРИСТОВА ЦЕРКВА (ДХЦ)

  Бібліографічне посилання: Саган О.Н. ДІЯЛЬНО-ХРИСТОВА ЦЕРКВА (ДХЦ) [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=DKhC (останній перегляд: 23.03.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ДІЯЛЬНО-ХРИСТОВА ЦЕРКВА (ДХЦ)

ДІЯЛЬНО-ХРИСТОВА ЦЕРКВА (ДХЦ) – реліг. орг-ція, створена на основі братства "Церква жива", що діяло при Українській автокефальній православній церкві. Одним із ініціаторів створення ДХЦ було Державне політичне управління УСРР, яке в цій справі мало власний інтерес – послабити УАПЦ. В лют. 1925 Вищий церк. суд УАПЦ виключив кер-во ДХЦ (єпископи В.Бржосньовський і П.Тарнавський, протоієрей К.Янушівський) зі складу УАПЦ. Од цього часу ДХЦ діяла як самостійне церк. угруповання. В жовт. 1925 у Михайлівському Золотоверхому соборі (див. Києво-Михайлівський Золотоверхий монастир) відбувся з'їзд прихильників ДХЦ, на якому було засуджено кер-во УАПЦ і поставлено йому вимогу передати церк. владу новоутвореній Раді Всеукр. спілки братських об'єднань (ВПЦР–ДХЦ) на чолі з К.Янушівським. Однак віруючі УАПЦ не підтримали цю ініціативу. На 1926 ДХЦ налічувала бл. 300 парафій.

Після зміщення з посади митрополита Василя Липківського і переобрання Всеукр. правосл. церк. ради ДПУ відсторонилася від ДХЦ. Не маючи "держ. підтримки", прихильники ДХЦ 8 листоп. 1927 влилися до УАПЦ і пройшли шлях сталінських (див. Й.Сталін) репресій.

дата публікації: 2004 р.

Посилання:
  • ДЕРЖАВНЕ ПОЛІТИЧНЕ УПРАВЛІННЯ УСРР
  • КИЄВО-МИХАЙЛІВСЬКИЙ ЗОЛОТОВЕРХИЙ МОНАСТИР
  • ЛИПКІВСЬКИЙ ВАСИЛЬ КОСТЯНТИНОВИЧ
  • СТАЛІН ЙОСИФ ВІССАРІОНОВИЧ
  • УКРАЇНСЬКА АВТОКЕФАЛЬНА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА (УАПУ)


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)