ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ДАНИЇЛ ПАЛОМНИК

  Бібліографічне посилання: Ричка В.М. ДАНИЇЛ ПАЛОМНИК [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Danyil_Palomnyk (останній перегляд: 20.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ДАНИЇЛ ПАЛОМНИК

ДАНИЇЛ ПАЛОМНИК (р.н. і р.с. невід.) – церковний діяч, автор першого у літ. Київської Русі опису подорожі по Святій землі – "Хожение Даниила, Русьскыя земли игумена" (див. "Хождєніє ігумена Даниїла"). Був ігуменом одного з чернігівських монастирів або, як доводять окремі дослідники, єпископом Юр'ївським (поставлений 1114). Близько 1106–08 відвідав Палестину з метою засвідчити істину про місця, пов'язані з подіями і особами Священної Історії, зокрема, з народженням, мученицькою смертю і воскресінням Ісуса Христа. У подорожніх нотатках Д.П. є порівняння природи та ландшафту Палестини з природою та ландшафтами Русі, опис богослужіння в церкві Святого Воскресіння в Єрусалимі, де знаходиться Гроб Господній, та оповідь про свою зустріч з єрусалимським королем Балдуїном. Д.П. сподобився бачити сходження Благодатного вогню (світло небесне) до Гробу Господнього у Велику (Страсну) суботу напередодні православної Пасхи. Він також молився там "за всю землю Руську" і її князів. Оповідь Д.П. про паломництво на Святу землю стала цінним джерелом свідчень про Єрусалимську церкву (див. Єрусалимський патріархат), історію та духовну культуру Палестини 12 ст., а також і про тогочасну ієрархічну систему міжкнязівських взаємин на Русі.

дата публікації: 2004 р.

Праці:
 1. Старе українське письменство. Львів, 1922
 2. Хождение Даниила, игумена Руской земли. В кн.: Книга хожений. Записки русских путешественников ХI–XV вв. М., 1984.
Література:
 1. Гардзанити М. "Хождение" игумена Даниила в Святую землю. Литература и богословие на Руси XII века. "Славяноведение", 1995, № 2
 2. Малето Е.И. Хождения русских путешественников ХII–XV вв. М., 2000.

Посилання:
 • ЄРУСАЛИМСЬКИЙ ПАТРІАРХАТ
 • ХОЖДЄНІЄ ІГУМЕНА ДАНИЇЛА
 • КИЇВСЬКА РУСЬ, СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ЯДРА ДЕРЖАВИ

 • Пов'язані терміни:
 • ІЗРАЇЛЬ, ДЕРЖАВА ІЗРАЇЛЬ
 • ХОЖДЄНІЄ ІГУМЕНА ДАНИЇЛА
 • МЕМУАРИ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)