ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ НАРОДІВ РОСІЇ 1917

  Бібліографічне посилання: Бойко О.Д. ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ НАРОДІВ РОСІЇ 1917 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Deklaraciya_prav_narodiv_Rosii (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ НАРОДІВ РОСІЇ 1917

ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ НАРОДІВ РОСІЇ 1917 – перший законодавчий акт Рад. Росії в галузі міжнац. відносин на теренах колиш. Російської імперії. Прийнята РНК 15(02) листоп. 1917. У ній було викладено осн. положення нац. політики рад. влади: 1) рівність та суверенність народів Росії; 2) право на вільне самовизначення аж до відокремлення й утворення незалежних держав; 3) скасування будь-яких нац. і нац.-реліг. привілеїв та обмежень; 4) вільний розвиток нац. меншин і етнічних груп, що мешкають на тер. Росії.

Декларація мала забезпечити підтримку рад. влади нерос. народами та їхніми нац.-визвол. рухами. Але проголошені в ній положення не відповідали справжнім намірам РСДРП(б), яка ігнорувала прагнення окремих нац. регіонів – України, Фінляндії, Кавказу тощо – до нац. автономії та незалежності.В.Ленін та РСДРП(б) вважали, що право на самовизначення має належати не нації, а трудящим – робітникам і біднішим селянам. Тому вони не визнали право на самовизначення за "буржуазно-націоналістичними" рухами, зокрема, не визнали Українську Центральну Раду законною владою в Україні.

Надане рад. владою народам колиш. Рос. імперії право на відокремлення й утворення нац. д-в було реалізоване лише Фінляндією й Польщею, жоден з ін. народів імперії так і не здобув реальної незалежності.

дата публікації: 2004 р.

Література:
  1. Декреты Советской власти, т. 1. М., 1957.

Посилання:
  • ЛЕНІН ВОЛОДИМИР ІЛЛІЧ
  • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
  • УКРАЇНСЬКА ЦЕНТРАЛЬНА РАДА

  • Пов'язані терміни:
  • ВІСНИК УКРАЇНСЬКОГО ВІДДІЛУ НК СПРАВ НАЦІОНАЛЬНИХ
  • ЖОВТНЕВИЙ ПЕРЕВОРОТ У ПЕТРОГРАДІ 1917


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)