ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ДЕКРЕТ ВСЕРОСІЙСЬКОГО ЦВК ПРО ОБ'ЄДНАННЯ РАДЯНСЬКИХ РЕСПУБЛІК 1919

  Бібліографічне посилання: Гриценко А.П. ДЕКРЕТ ВСЕРОСІЙСЬКОГО ЦВК ПРО ОБ'ЄДНАННЯ РАДЯНСЬКИХ РЕСПУБЛІК 1919 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Dekret_V_CVK (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ДЕКРЕТ ВСЕРОСІЙСЬКОГО ЦВК ПРО ОБ'ЄДНАННЯ РАДЯНСЬКИХ РЕСПУБЛІК 1919

ДЕКРЕТ ВСЕРОСІЙСЬКОГО ЦВК ПРО ОБ'ЄДНАННЯ РАДЯНСЬКИХ РЕСПУБЛІК 1919, Постанова Всеросійського виконавчого комітету про об'єднання військових сил радянських республік Росії, України, Латвії, Литви та Білорусії. Постанову, яку в історіографії слідом за радянськими джерелами називають декретом про об'єднання, було прийнято 1 черв. 1919 сесією Всерос. ЦВК за участю представників ін. рад. республік. Вона законодавчо оформила військ.-політ. союз між рад. республіками, задекларувавши, що союз має на меті боротьбу зі світ. імперіалізмом і що об'єднання здійснено на добровільних засадах – "на основі незалежності, свободи й самовизначення кожної республіки" згідно з ініціативним рішенням ЦВК Рад УСРР від 18 трав. 1919 "Про об'єднання військових сил радянських республік" та пропозиціями урядів ін. республік. Йшлося про об'єднання воєн. орг-цій та воєн. командування, рад нар. г-ва, залізничного управління й г-ва, фінансів та комісаріатів праці рад. республік – Росії, України, Латвії, Литви, Білорусії та Криму – під кер-вом відповідних єдиних колегій. Комісії, обраній Всерос. ЦВК, у співпраці з представниками ЦВК республік доручалося виробити конкретні норми військ.-політ. союзу. Вважається, що постанову підписали голова Всерос. ЦВК М.Калінін (його підпису, однак, на оригіналі документа немає) та секретар Л.Серебряков.

Розгляд питання про союз рад. республік на засіданні ЦВК Рад УСРР 14 черв. 1919 виявив принципові незгоди між більшовиками та представниками укр. нац. партій у владних структурах республіки щодо засад такого союзу, закладених у постанові. О.Шумський від фракції лівих есерів (комуністів) висловив побоювання, що деклароване об'єднання є спробою відновлення Російської імперії, а також піддав суворій критиці нац. політику уряду Х.Раковського, звинувативши того в ігноруванні "притягнення української інтелігенції до апарату влади". Ліві есери (борбисти; див. Українська партія лівих соціалістів-революціонерів (борбистів)), визнаючи екон. необхідність об'єднання, заявляли, що воно можливе лише на основі справжнього федералізму, який відсутній у РСФРР. Представники Української соціал-демократичної робітничої партії незалежної) пропонували до проведення об'єднання спочатку виправити помилки щодо використання в Україні нац. кадрів в урядових структурах і зосередити увагу на розв'язанні нац. питання. Проте опозиціонери залишились у меншості. ЦВК рад схвалив проект резолюції Х.Раковського про визнання постанови й того ж дня дав усім установам вказівку про виконання її на практиці.

дата публікації: 2004 р.

Література:
 1. Гражданская война на Украине. 1918–1920. Сборник документов и материалов, т. 2. К., 1967
 2. Декреты Советской власти, т. 5. М., 1971
 3. Гриценко А.П. Політичні сили в боротьбі за владу в Україні. Рік 1919-й. К., 1997.

Посилання:
 • БІЛЬШОВИКИ
 • БОРБИСТИ
 • ІСТОРІОГРАФІЯ, ЯК ТЕРМІН
 • КАЛІНІН МИХАЙЛО ІВАНОВИЧ
 • РАКОВСЬКИЙ ХРИСТИЯН ГЕОРГІЙОВИЧ
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • ШУМСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ЯКОВИЧ
 • УКРАЇНСЬКА ПАРТІЯ ЛІВИХ СОЦІАЛІСТІВ-РЕВОЛЮЦІОНЕРІВ (БОРБИСТІВ), БОРБИСТИ (УПНР)
 • УКРАЇНСЬКА СОЦІАЛ-ДЕМОКРАТИЧНА РОБІТНИЧА ПАРТІЯ (НЕЗАЛЕЖНИХ), УСДРП(Н), НЕЗАЛЕЖНИКИ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)