ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

"ДЕМ'ЯНЮКА СПРАВА"

  Бібліографічне посилання: Гриневич В.А. "ДЕМ'ЯНЮКА СПРАВА" [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Demyanyuka_sprava (останній перегляд: 20.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ДЕМ'ЯНЮКА СПРАВА

"ДЕМ'ЯНЮКА СПРАВА" – резонансна політ. кампанія 2-ї пол. 1980-х рр., пов'язана з суд. процесом над амер. громадянином укр. походження І.Дем'янюком за звинуваченням у скоєнні злочинів проти людства під час Другої світової війни.

Процес розпочався 1984 у США, коли І.Дем'янюка було звинувачено як колиш. охоронця нацистського табору смерті Треблінка, де начебто він під прізвиськом "Іван Грозний" особисто катував і убивав в'язнів, передусім євреїв. 1986 Дем'янюка позбавлено амер. громадянства й передано як нацистського злочинця Ізраїлеві. Неабияку зацікавленість у засудженні Дем'янюка виявили спец. служби СРСР.

Суд. процес набув значного політ. резонансу в єврейс. та укр. діаспорах та в Ізраїлі. Акцентація на національність підсудного в ході самого суд. слідства та під час висвітлення останнього ЗМІ спричинили спалах українофобських настроїв, які засвідчили проблемність і заміфологізованість укр.-єврейс. стосунків.

1988 Дем'янюка було визнано винним і засуджено до смертної кари.

1993 Верховний суд Ізраїлю переглянув та скасував вирок у справі Дем'янюка на основі недоведеності його тотожності з "Іваном Грозним". Д. було звільнено і він повернувся до США.

дата публікації: 2004 р.

Література:
  1. Эрманс А. Хроника дела Демьянюка. "Израиль–2000", 1993, № 8
  2. Пидлуцкий О. Иван Демьянюк против Соединенных Штатов Америки. "День", 1999, 3 августа.

Посилання:
  • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
  • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)