ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ДЕРЖАВНИЙ ІНСПЕКТОРАТ В АРМІЇ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ 1919

  Бібліографічне посилання: Вронська Т.В. ДЕРЖАВНИЙ ІНСПЕКТОРАТ В АРМІЇ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ 1919 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Derzh_inspektorat_v_armii_UNR (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ДЕРЖАВНИЙ ІНСПЕКТОРАТ В АРМІЇ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ 1919

ДЕРЖАВНИЙ ІНСПЕКТОРАТ В АРМІЇ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ 1919 – спец. інституція в Армії Української Народної Республіки. Ств. за часів Директорії УНР з метою зміцнення укр. ЗС і безпосереднього контролю за військами з боку д-ви. Ідея організації інспекторату була запозичена в Червоної армії (див. Радянська армія), яка, в свою чергу, використала досвід інституту комісарів воєнних, вперше створеного ще за часів Французької революції кінця 18 століття. 13 трав. 1919 було ухвалено закон "Про Державний інспекторат у військових частинах та інституціях Української Народньої Республіки" й "Положення", які регламентували коло завдань інспекторату та держ. інспекторів, наголошуючи, що надзвичайні обставини вимагають від них бути "правою рукою й очима" вищої центр. влади з тим, "аби врятувати армію від розкладу й деморалізації". До складу інспекторату входили: гол. держ. інспектор (полк. В.Кедровський), який брав участь у засіданнях Ради народних міністрів Української Народної Республіки із дорадчим голосом, і держ. інспектори окремих управлінь, частин та з'єднань, уповноважені стежити за своєчасним і точним виконанням усіх наказів центр. військ. влади, запобігати саботажу, розпусті, пияцтву, мародерству, грабіжництву, недбалому ставленню до служби тощо. У крайніх випадках держ. інспектори наділялися правом усувати з армії "ворожий і непевний елемент", повідомляючи про це відповідне начальство, уряд і гол. отамана С.Петлюру. Якщо дії інспектора визнавалися безпідставними, він ніс відповідальність за законом "Про надзвичайні суди". 15 верес. 1919 Директорія УНР затвердила закон про встановлення "Статуту Державного інспекторату в армії Української Народньої Республіки", скасувавши прийняте в трав. "Положення". Статут у гол. пунктах дублював попередній документ, але водночас певним чином регулював також завдання та повноваження держ. інспекторів. Останнє стало наслідком низки гучних подій в армії, зокрема т. зв. виступу полк. П.Болбочана (П.Болбочан намагався "самовільно" очолити Запорізький корпус Армії УНР за сприяння держ. інспектора Запоріз. групи Армії УНР М.Гавришка, який своїм наказом усунув від виконання обов'язків командира корпусу полк. В.Сальського і призначив замість нього полк. П.Болбочана).

Держ. інспекторат ліквідовано 26 верес. 1919. В істор. літ. існують суперечливі оцінки Держ. інспекторату. Одні автори вважають, що праця інспекторів політизувала армію і тим послабила боєздатність військ. частин. Ін. вказують на те, що інспекторат сприяв "зміцненню дисципліни й порядку у військах".

Дж.: "Вістник Державних Законів для всіх земель Української Народньої Республіки", 1919, вип. 24, ч. 318; Те саме, вип. 36, ч. 532.

дата публікації: 2004 р.

Література:
 1. Історія українського війська. Львів, 1992
 2. Копиленко О.Л., Копиленко М.Л. Держава і право України. 1917–1920. Центральна Рада. Гетьманство. Директорія. К., 1997
 3. Литвин С. Суд історії: Симон Петлюра і петлюріана. К., 2001.

Посилання:
 • АРМІЯ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ
 • БОЛБОЧАН ПЕТРО ФЕДОРОВИЧ
 • ДИРЕКТОРІЯ, ДИРЕКТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ
 • ФРАНЦУЗЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1789–1804
 • КЕДРОВСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ
 • КОМІСАРИ ВОЄННІ
 • ПЕТЛЮРА СИМОН ВАСИЛЬОВИЧ
 • РАДА НАРОДНИХ МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ (РНМ УНР)
 • РАДЯНСЬКА АРМІЯ
 • САЛЬСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ПЕТРОВИЧ
 • ЗАПОРІЗЬКИЙ КОРПУС АРМІЇ УНР


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)