ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ДЕРЖАВНІ ПРЕМІЇ УРСР

  Бібліографічне посилання: Катаргіна Т.І. ДЕРЖАВНІ ПРЕМІЇ УРСР [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Derzh_premii_URSR (останній перегляд: 16.12.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ДЕРЖАВНІ ПРЕМІЇ УРСР

ДЕРЖАВНІ ПРЕМІЇ УРСР – одна з форм щорічних респ. нагород за видатні досягнення у визначеній сфері діяльності. В УРСР були встановлені держ. премії: в галузі науки і техніки; для передовиків соціаліст. змагання за видатні досягнення в труді; імені Т.Шевченка в галузі літ., журналістики, мист-ва та арх-ри. Державна премія УРСР в галузі науки й техніки заснована Постановою ЦК КПУ та РМ УРСР від 23 квіт. 1969 (із наступними змінами 1980, 1981, 1982). Щорічно присуджувалося 17 таких Д.п., з яких 2 (з 1972) – за створення підручників для вищих, серед. спец. та серед. навч. закладів. Присудження Д.п. УРСР здійснював К-т з Д.п. УРСР при РМ УРСР. Постанова завжди публікувалася до 25 груд. – річниці проголошення рад. влади в Україні.

Державна премія УРСР для передовиків соціалістичного змагання за видатні досягнення в праці встановлена Постановами ЦК КПУ і РМ УРСР від 26 берез. 1974 і 13 серп. 1974. Присуджувалися 2 (від 1977 – 4) такі премії. Постанови приймалися за підсумками соцзмагання попереднього року й публікувалися до 1 трав. – Дня міжнар. солідарності трудящих. Рішення про присудження приймалося на спільному засіданні президій К-ту з Д.п. УРСР в галузі науки і техніки та Укрпрофспілки. Премія існувала до 1991.

Особам, нагородженим Д.п. УРСР в галузі науки і техніки та для передовиків соцзмагання, присвоювалося звання "Лауреат Державної премії Української РСР", вручався диплом і почесний знак. Розмір премії – 2500 карбованців кожна.

Державна премія УРСР імені Т.Шевченка. Респ. премія імені Т.Шевченка заснована 20 трав. 1961 Постановою РМ УРСР. Нагорода лауреатів Шевченківської премії відбулася вперше 9 берез. 1962. Першими диплом та почесний знак лауреата отримали П.Тичина, О.Гончар в галузі літ. і П.Майборода в галузі музики. Постановою ЦК КПУ і РМ УРСР від 23 квіт. 1969 респ. премія ім. Т.Шевченка і респ. премія з арх-ри (існувала з 6 лют. 1968) були об'єднані і отримали назву "Державна премія УРСР імені Т.Шевченка". Встановлено 8 премій, якими щорічно нагороджувалися видатні митці за високоідейні й високохудож. твори та роботи в галузі літ., образотворчого мист-ва, арх-ри, музики, театру, кінематографії. Присудження премії здійснював К-т з Д.п. УРСР ім. Т.Шевченка, який публікував свої постанови до 9 берез. – дня народження Т.Шевченка. Особам, удостоєним цієї премії, присвоювалося звання "Лауреат Державної премії Української РСР імені Т.Шевченка", вручався диплом та почесний знак. Грошова винагорода лауреата – 2500 крб.

Рішення всіх к-тів про присудження Д.п. УРСР набирало чинності після затвердження ЦК КПУ і РМ УРСР.

дата публікації: 2004 р.

Посилання:
  • ГОНЧАР ОЛЕСЬ (ОЛЕКСАНДР) ТЕРЕНТІЙОВИЧ
  • КАРБОВАНЕЦЬ
  • МАЙБОРОДА ПЛАТОН ІЛАРІОНОВИЧ
  • ШЕВЧЕНКО ТАРАС ГРИГОРОВИЧ
  • ТИЧИНА ПАВЛО ГРИГОРОВИЧ

  • Пов'язані терміни:
  • ЛЕНІНСЬКІ ПРЕМІЇ ТА ПРЕМІЇ ІМЕНІ ЛЕНІНА


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)