ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ДІЦЬКИЙ

  Бібліографічне посилання: Поліщук В.В. ДІЦЬКИЙ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Dicky (останній перегляд: 19.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ДІЦЬКИЙ

ДІЦЬКИЙ – слуга, який належав до князівської адміністрації. Назва, очевидно, походить від слова "діти" й відображає родинний характер залежності. В цьому значенні термін уперше вживається в "Руській правді" (12 ст.) стосовно виконавця вироків князівського суду (ст. 86, 108). 1222, а потім у 1240–50-х рр. цей термін зустрічається в договірних грамотах смоленського, полоцького та вітебського князів з Ригою та "Готським берегом". Ймовірно, за посередництвом цих князів у 14 ст. уряд (посада) Д. запозичується литов. адм. системою. Перша згадка про Д. в межах Великого князівства Литовського міститься в привілеї вел. кн. литов. Ягайла 1387. У литов. службово-урядовій ієрархії князівської влади уряд Д. становив одну з найнижчих ланок. Його обов'язками було виконання суд. вироків, межування земель, уведення у володіння тощо.

дата публікації: 2004 р.

Література:
 1. Лаппо И.И. Гродской суд в Великом княжестве Литовском в XVI столетии. "Журнал Министерства народного просвещения", 1908, кн. 1
 2. Гейштор А. Заметки о центральном управлении в славянских государствах в IX–XI вв. В кн.: Становление раннефеодальных славянских государств. К., 1972
 3. Ochmanski J. Ruskie wzory organizacyjne w państwie Litewskim XIV–XV wieku. В кн.: Słowianie w dziejach Europy. Poznań, 1974.

Посилання:
 • РУСЬКА ПРАВДА
 • ВЕЛИКЕ КНЯЗІВСТВО ЛИТОВСЬКЕ
 • ЯГАЙЛО, ВЕЛ. КНЯЗЬ ЛИТОВ.

 • Пов'язані терміни:
 • МУЖ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)