|
Бібліографічне посилання: Гурбик А.О.
ДОМІНІАЛЬНИЙ СУД [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Dominialny_sud (останній перегляд: 21.02.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці
ДОМІНІАЛЬНИЙ СУД
ДОМІНІАЛЬНИЙ СУД (від лат. dominus – пан, володар, власник) – приватний суд феод. знаті над підданими свого маєтку в добу середньовіччя. У Київській Русі чинився князями та боярами над невільниками і частково – закупами. У 14 – 1-й пол. 17 ст. здійснювався в межах шляхетських імунітетів князями, шляхтою, боярами й зем'янами над челяддю та напіввільними категоріями нас. В часи національної революції 1648–1676 Д.с. втрачає своє значення. Від кін. 17 ст. в Укр. козац. д-ві поступово поширюється у володіннях монастирів, а згодом і на держ. та старшинських землях. На укр. землях, що були у складі Австрійс. імперії, Д.с. проіснував до 1848 (див. Селянська реформа 1848 в Галичині, на Буковині та Закарпатті), а на землях України, підвладних Російській імперії, – до селянської реформи 1861. | дата публікації: 2004 р.
Література: - Черкаський І. Сліди домініального (панського) суду на Лівобережній Україні наприкінці XVII ст. і поч. XVIII. В кн.: Праці Комісії для виучування історії західно-руського та українського права, вип. 3. К., 1926
- Його ж. Громадський (копний) суд на Україні-Русі XVI–XVIII вв. Там само, вип. 4, 5. К., 1928
- Греков Б.Д. Крестьяне на Руси с древнейших времен до XVII века. М.–Л., 1946
- Яковенко Н.М. Українська шляхта з кінця XIV – до середини XVII ст. (Волинь і Центральна Україна). К., 1993
- Гуржій О. Українська козацька держава в другій половині XVII–XVIII ст.: кордони, населення, право. К., 1996
- Гурбик А.О. Еволюція соціально-територіальних спільнот в середньовічній Україні: (волость, дворище, село, сябринна спілка). К., 1998.
|
Посилання:БОЯРИ
ЧЕЛЯДЬ (РАБИ)
КНЯЗЬ
КИЇВСЬКА РУСЬ, СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ЯДРА ДЕРЖАВИ
НАЦІОНАЛЬНА РЕВОЛЮЦІЯ 1648–1676
РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
СЕЛЯНСЬКА РЕФОРМА 1848 В ГАЛИЧИНІ, НА БУКОВИНІ ТА ЗАКАРПАТТІ
СЕЛЯНСЬКА РЕФОРМА 1861
СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ
ШЛЯХТА, ШЛЯХЕТСТВО
ЗАКУПИ
ЗЕМ'ЯНИ, ЯК ПОНЯТТЯ
Пов'язані терміни:ГАЛИЦЬКЕ СЕЛЯНСЬКЕ ПОВСТАННЯ 1846
ОРДИНАЦІЇ
РЕФЕРЕНДАРСЬКИЙ СУД
РУСЬКЕ ПРАВО
(тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)
|