ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ДВАДЦЯТИП'ЯТИТИСЯЧНИКИ

  Бібліографічне посилання: Марочко В.І. ДВАДЦЯТИП'ЯТИТИСЯЧНИКИ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Dvadcyatypyatytysyachnyky (останній перегляд: 17.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ДВАДЦЯТИП'ЯТИТИСЯЧНИКИ

ДВАДЦЯТИП'ЯТИТИСЯЧНИКИ – робітники пром. підпр-в Москви, Ленінграда (нині м. Санкт-Петербург), Харкова та ін. міст СРСР, мобілізовані згідно з рішенням листопадового (1929) пленуму ЦК ВКП(б) для здійснення масової колективізації сільського господарства, розкуркулення, створення та орг.-госп. зміцнення колгоспів. Передбачалося направити до сіл, колгоспів, машинно-тракторних станцій, кущових об'єднань 25 тис. робітників "з достатнім організаційно-політичним досвідом". За дорученням РНК СРСР набором Д. займалася ВЦРПС, яка мала його завершити до 15 листоп. 1930. На поч. січ. 1930 бажання пра-цювати в селах виявили 60 тис. робітників, у т. ч. в УСРР – 16 тис., але спочатку залучили лише 8421 особу, а безпосередньо на село виїхало до колгоспів 6435. Решту добровольців ЦК КП(б)У відрядив на роботу до Пн. Кавказу, Середнього Поволжя та Казахстану. Серед Д. комуністи становили 64 %, комсомольці, які мали вироб. стаж більше 5 років, – 10 %. Весною 1930 Д. були в кожному третьому колгоспі, а 80 % їх входили до складу правлінь. Значна ч. Д. після нетривалої роботи в колгоспах перейшла працювати в ін. госп-ва та орг-ції. У зв'язку з цим 21 трав. 1930 ЦК ВКП(б) директивним листом звернув увагу "колгоспно-кооперативних центрів" на те, що вони не виконували рішення партії про цільове використання Д. як організаторів колг. ладу. Діяльність Д., крім тих, які очолювали колгоспи, фактично завершилася наприкінці 1931, коли масова колективізація охопила 85 % сел. г-в. Більша ч. Д. працювала в МТС, а ін. перейшла працювати на парт.- госп. роботу.

дата публікації: 2004 р.

Література:
 1. Коллективизация сельского хозяйства. Важнейшие постановления Коммунистической партии и Советского правительства 1927–1935. М., 1957
 2. Історія колективізації сільського господарства Української РСР. 1917–1937 рр., т. 2. К., 1965
 3. История Украинской ССР, т. 7. К., 1984.

Посилання:
 • ХАРКІВ
 • КОЛЕКТИВІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА В УСРР/ УРСР
 • МАШИННО-ТРАКТОРНІ СТАНЦІЇ (МТС)
 • МОСКВА
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ

 • Пов'язані терміни:
 • МАШИННО-ТРАКТОРНІ СТАНЦІЇ (МТС)
 • ПОВСТАННЯ СЕЛЯНСЬКІ ПРОТИ БІЛЬШОВИЦЬКОГО РЕЖИМУ 1929–1932


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)