ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ДИТЯЧІ ТА ПІДЛІТКОВІ ОРГАНІЗАЦІЇ СКАУТІВ І ПІОНЕРІВ В УКРАЇНІ

  Бібліографічне посилання: Прилуцький В.І. ДИТЯЧІ ТА ПІДЛІТКОВІ ОРГАНІЗАЦІЇ СКАУТІВ І ПІОНЕРІВ В УКРАЇНІ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Dytyachi_org_cii_skautiv (останній перегляд: 17.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ДИТЯЧІ ТА ПІДЛІТКОВІ ОРГАНІЗАЦІЇ СКАУТІВ І ПІОНЕРІВ В УКРАЇНІ

ДИТЯЧІ ТА ПІДЛІТКОВІ ОРГАНІЗАЦІЇ СКАУТІВ І ПІОНЕРІВ В УКРАЇНІ. Офіційно зареєстровані дитячі та підліткові орг-ції – це керовані дорослими об-ня дітей та підлітків, що покликані дбати про виховання підростаючого покоління та задоволення його різноманітних потреб. Такі орг-ції будують свою роботу на основі широкого використання самодіяльності та самоврядування, методів гри й змагання, з урахуванням психологічних закономірностей виховання та розвитку людини в дитячому й підлітковому віці. Принципи, зміст, форма та методи діяльності таких орг-цій, їх структура, символіка та атрибути зумовлені цілями й завданнями, соціальними та нац. умовами їх роботи. Виникнення таких орг-цій в Україні пов'язане зі скаутським рухом. Засн. скаутського руху вважається англ. полк. Р.Бейден-Пауел. Гол. завданням руху було патріотичне виховання й самовиховання в колективі однодумців. Перший загін скаутів в Російській імперії з'явився 1908 (1917 у 143 містах налічувалося 50 тис. скаутів). В Україні центрами скаутського руху були Київ та Одеса. 1917–20 дружини бойскаутів існували також у містах Біла Церква, Канів, Катеринослав (нині м. Дніпропетровськ), Вінниця та ін.

На зх.-укр. землях на поч. 20 ст. виникають т-ва "Пласт", що будують свою роботу на засадах скаутизму й традиціях укр. козацтва. Його засн. були О.Тисовський, І.Чмола та П.Франко (1911). 1911–14 "пластові" відділи не мали єдиного центру. В Галичині робота проводилася в осередках, які існували в усіх укр. і багатьох польс. г-зіях. Бл. 800 осіб налічували аналогічні відділи на Буковині. 1921 т-во відновило свою діяльність у Західній Україні. 1924 утворено центр. керівні органи "Пласту". 1921–30 його відділи діяли майже в усіх укр. серед. школах. Після заборони діяльності "Пласту" польс. владою у верес. 1930 він працював у підпіллі, а від 1939 – за кордоном.

В УСРР у 1920-ті рр. діяли різні дитячі та підліткові орг-ції. Після встановлення більшовицької влади у деяких містах (Київ, Одеса, Чернігів та ін.) на базі ліквідованих скаутських загонів почали утворюватися орг-ції т. зв. юкскаутів, або юків (юних комуністів-скаутів). Вони проіснували до 1923, після чого були змушені припинити свою діяльність.

Бл. 10 тис. осіб об'єднувала єврейс. спортивно-скаутська орг-ція Гашомер гацоїр. Кілька тисяч дітей та підлітків налічували польс. ("Молодий ружанець", "Святі рози") та нім. реліг. об'єднання.

До кін. 1920-х рр. майже всі небільшовицькі дитячі орг-ції було ліквідовано і встановлено повну монополію піонерської організації в дитячому русі.

Перші дитячі комуніст. групи виникли в Україні при комсомольських осередках на поч. 1920-х рр. 1922 їх почали називати групами юних спартаківців, 1924 – перейм. на юних піонерів. Гол. завданням піонерської орг-ції було комуніст. виховання дітей та підлітків. Для більшого зацікавлення піонерським рухом підростаючого покоління будувалися палаци піонерів та численні піонерські табори, організовувалися різноманітні гуртки та секції. Крім виховних завдань, правлячий режим намагався через піонерську орг-цію залучати дітей і підлітків до активної участі в "соціалістичному будівництві".

Суспільно-політ. зміни в СРСР у 1980-х рр. позначилися й на розвиткові дитячого руху. 1989 відновила свою діяльність орг-ція пластунів. Групи підлітків почали діяти в кількох радикальних молодіжних орг-ціях, у структурі Спілки укр. молоді, Укр. молодіжного аерокосмічного об-ня "Сузір'я", Спілки молодіжних орг-цій України. В незалежній Україні велику питому вагу в дитячому русі (за впливом і чисельністю) займають Спілка піонерських орг-цій України, "Пласт" та ін. скаутські орг-ції. Активно діють також менш численні дитячі орг-ції та групи: "зелені", тимурівці, пошуковці, соціально-гуманістичні орг-ції, наук.-тех., історико-етногр. секції.

дата публікації: 2004 р.

Література:
 1. Молодіжний і дитячий рух в Україні: історія та генезис. К., 1993.

Посилання:
 • БІЛА ЦЕРКВА
 • БУКОВИНА
 • ЧЕРНІГІВ, ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
 • ЧМОЛА ІВАН СИМЕОНОВИЧ
 • ДНІПРОПЕТРОВСЬК
 • ФРАНКО ПЕТРО ІВАНОВИЧ
 • ГАЛИЧИНА
 • ГАШОМЕР ГАЦОЇР
 • КАНІВ
 • КОЗАЦТВО УКРАЇНСЬКЕ
 • КИЇВ
 • ОДЕСА
 • ПІОНЕРСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ
 • ПЛАСТ, УКРАЇНСЬКИЙ ПЛАСТОВИЙ УЛАД
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • ВІННИЦЯ
 • ЗАХІДНА УКРАЇНА, ЯК ТЕРМІН


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)