ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ДЗИКОВСЬКИЙ ІВАН

  Бібліографічне посилання: Смолій В.А. ДЗИКОВСЬКИЙ Іван [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Dzykovsky_I (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ДЗИКОВСЬКИЙ ІВАН

ДЗИКОВСЬКИЙ Іван (р. н. невід.–29.09.1670) – острогозький полковник. Час та місце н., як і життєвий шлях до 1652, у джерелах не зафіксовані. На поч. 1650-х рр. на чолі великого загону переселенців (бл. 2000 осіб) з Чернігівщини Д. прибув на Слобідську Україну, де 21 берез. 1652 на р. Тиха Сосна (прит. Дону), неподалік від урочища Рибний Плес, заснував м. Острогозьк (нині місто Воронезької обл., РФ) – згодом адм. центр Острогозького полку. Козаки на чолі з полковником зробили вагомий внесок у госп. освоєння та оборону Слобожанщини від татар. набігів. Від 1667 Д. підтримував контакти з кер. сел. війни в Росії С.Разіним. 1670 очолив виступ козаків і ч. мешканців Острогозька, які в ніч на 9 верес., об'єднавшись із прибулим до міста передовим загоном разінців, захопили й стратили рос. воєводу Мезенцева, приказного Горєлкова і митних відкупщиків. Повстання Острогозького полку, підтримане робітниками Торських соляних промислів, стало першим у ланцюгу збройних виступів проти царських воєвод, що прокотилися Слобідською Україною 1670–71. 11 верес. в результаті змови частини острогозької козац. старшини, духовенства і рос. поміщиків, яких підтримали рос. урядові військ. підрозділи, Д. і групу його прибічників заарештовано. Полковника стратили, а його майно конфіскували. До катувань і страти було засуджено його дружину, а четверо дітей та племінницю відправлено на довічне заслання до Сибіру.

дата публікації: 2004 р.

Література:
 1. Стецюк К.І. Вплив повстання Степана Разіна на Україну. К., 1947
 2. Її ж. З історії спільної боротьби російського і українського народів проти феодально-кріпосницького гніту в другій половині XVII ст. (Іван Дзиковський). "Наукові записки Інституту історії України", 1952, т. 4
 3. Крестьянская война под предводительством Степана Разина. Сборник документов, т. 2. М., 1957
 4. Її ж. Народні рухи на Лівобережній і Слобідській Україні в 50–70-х роках XVII ст. К., 1960.

Посилання:
 • ОСТРОГОЗЬКИЙ ПОЛК
 • СЛОБІДСЬКА УКРАЇНА
 • ВОЄВОДА

 • Пов'язані терміни:
 • МНОГОГРІШНИЙ ДЕМ'ЯН ГНАТОВИЧ
 • ОСТРОГОЗЬК
 • ОСТРОГОЗЬКИЙ ПОЛК
 • СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА
 • СЛОБОЖАНСЬКЕ ПОВСТАННЯ 1670–1671


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)