ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЕКСПРОПРІАЦІЯ

  Бібліографічне посилання: Коссак В.М. ЕКСПРОПРІАЦІЯ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Ekspropriaciya (останній перегляд: 19.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЕКСПРОПРІАЦІЯ

ЕКСПРОПРІАЦІЯ, як юридичний термін. Терміном "експропріація" (лат. expropriatio, від exproprio – позбавляю власності) в юриспруденції означають примусове безоплатне або оплачуване відчуження майна органами держ. влади, як правило, незалежно від згоди власника. Об'єктом Е. може бути як нерухоме (напр., земля, підпр-ва), так і рухоме (благородні метали, дорогоцінне каміння тощо) майно. Осн. видами Е. є: націоналізація, реквізиція і конфіскація. Націоналізація як підстава для набуття державою власності може бути платною і безоплатною. Реквізиція здійснюється здебільшого на платній основі у випадках надзвичайного характеру (стихійного лиха, епідемій тощо) в порядку, встановленому законодавством. Конфіскація майна провадиться в разі скоєння певною особою правопорушення, причому майно вилучається на безоплатній основі.

Е. належить до первинних способів набуття права власності, оскільки придбання власності здійснюється не шляхом правонаступництва, а всупереч волі попереднього власника. Тому порядок придбання визначається лише законом, а не угодою сторін або односторонніми вольовими діями попереднього власника.

Е. є одним з виявів суверенітету д-ви. Законом України "Про власність" (1991) заборонено Е. без виплати компенсації. Виняток становить безоплатне вилучення (конфіскація) майна у власника за рішенням (вироком) суду, Вищого арбітражного суду чи ін. компетентного органу (посадової особи) як санкція за вчинене правопорушення.

дата публікації: 2005 р.

Посилання:
 • ДЕРЖАВА

 • Пов'язані терміни:
 • КАМПАНІЯ З ВИЛУЧЕННЯ В УСРР ЦЕРКОВНИХ ЦІННОСТЕЙ 1922
 • КОМУНІЗАЦІЯ УКРАЇНСЬКОГО СЕЛА 1919
 • КУБА, РЕСПУБЛІКА КУБА
 • ЛІКВІДАЦІЯ КУРКУЛЬСТВА ЯК КЛАСУ
 • МИКОЛА II
 • НОВА ЕКОНОМІЧНА ПОЛІТИКА
 • СТАЛІНІЗМ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)