ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЕКСТЕР ОЛЕКСАНДРА ОЛЕКСАНДРІВНА

  Бібліографічне посилання: Рибаков М.О. ЕКСТЕР Олександра Олександрівна [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Ekster_O (останній перегляд: 20.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЕКСТЕР ОЛЕКСАНДРА ОЛЕКСАНДРІВНА

ЕКСТЕР Олександра Олександрівна (дівоче прізв. – Григорович; 19(06).01.1882–17.03.1949) – художниця, театральний декоратор, педагог. Н. в м. Бєлосток (нині м. Бялисток, Польща). Від 1885 жила в м. Сміла, згодом у Києві. 1892–97 навч. в Київ. г-зії св. Ольги, 1901 – вільна слухачка Київ. худож. уч-ща. Після одруження відкрила в будинку свого чоловіка М.Екстера в Києві худож. майстерню, де в різні роки бували А.Ахматова, І.Еренбург, В.Шкловський, М.Гумільов, Б.Лівшиць, Д.Бурлюк, С.Юткевич та ін. 1907 поїхала в Париж (Франція), де познайомилася з П.Пікассо, Г.Аполлінером. 1908 вперше виставила свої картини на київ. показах нового авангардно-футуристичного мист-ва, влаштованих редакцією ж. "В мире искусств".

Упродовж 1909–20 жила й працювала в Києві, Одесі, Москві, Санкт-Петербурзі, Парижі; брала участь у виставках (1910 – "Салон Іздебського І." в Одесі й Києві, 1914 – "Кільце" в Києві та ін.). Від 1915 Е. починає працювати як театральний сценограф-декоратор. Її оформлення спектаклів у Камерному театрі О.Таїрова в Москві було новаторським переворотом у театрально-декоративному мист-ві. Е. разом із худож. Є.Прибильською і театрознавцем М.Давидовою сприяла відродженню сел. промислів. 1918 – чл. Т-ва діячів мист-в у Києві, входила до складу Бюро з підготовки Всеукр. з'їзду діячів мист-в, виступала на відкритті виставки декоративних робіт нар. художниць Є.Прибильської і Г.Собачко-Шостак. 1918 – відкрила в Києві студію декоративного мист-ва, де навч. П.Челіщев, О.Тишлер, Н.Шифрін та ін.; там же давала уроки малювання, живопису й театрально-декоративного мист-ва, виконувала підряди на театральні та оформлювальні роботи, створювала костюми для балетної групи М.Мордкіна і балерини Б.Ніжинської. 1920 в Києві працювала над ескізами костюмів для театрів, а також над ескізами парадної військ. форми для Червоної армії (див. Радянська армія). 1924 переїхала до Парижа, де викладала в Акад. сучасного мист-ва. 1929 – учасниця виставки "Український живопис 17–19 ст." у Києві. Протягом 1930–40 займалася створенням і розписом декоративних панно, ілюстрацією книг, брала участь у виставках в Європі та Америці.

П. у Фонтене-о-Роз, поблизу Парижа.

дата публікації: 2005 р.

Література:
 1. Выставка декоративных рисунков Е.И. Прибыльской и Ганны Собачко. "Театральная жизнь", 1918, № 9
 2. Коваленко Г.Ф. Александра Экстер. М., 1993.

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
 • АХМАТОВА (ГОРЕНКО) АННА АНДРІЇВНА
 • ЕРЕНБУРГ ІЛЛЯ ГРИГОРОВИЧ
 • КИЇВ
 • МОСКВА
 • ОДЕСА
 • РАДЯНСЬКА АРМІЯ
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • СМІЛА , МІСТО ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛ.
 • СОБАЧКО-ШОСТАК ГАННА ФЕОДОСІЇВНА

 • Пов'язані терміни:
 • ХВОСТЕНКО-ХВОСТОВ ОЛЕКСАНДР ВЕНІАМІНОВИЧ
 • ЛІВШИЦЬ БЕНЕДИКТ КОСТЯНТИНОВИЧ
 • НАЦІОНАЛЬНИЙ ХУДОЖНІЙ МУЗЕЙ УКРАЇНИ В КИЄВІ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)