ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЕСТОНІЯ, ЕСТОНСЬКА РЕСПУБЛІКА

  Бібліографічне посилання: Бур’ян М.С. ЕСТОНІЯ, Естонська Республіка [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Estoniya (останній перегляд: 25.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЕСТОНІЯ, ЕСТОНСЬКА РЕСПУБЛІКА

ЕСТОНІЯ, Естонська Республіка (Eesti, Eesti Vabariїk) – д-ва на пн. зх. Сх. Європи, на узбережжі Балтійського м. Тер. 45,1 тис. км². Столиця – м. Таллінн. Адм.-тер. поділ – 15 маакундів (повітів, які поділяються на волості) і 6 міст центр. підпорядкування. Населення 1,366 млн осіб (2001): естонці – 65 %, росіяни – 28,2 %, українці – 2,5 %, білоруси – 1,5 %. Держ. мова – естонська. Більшість нас. – лютерани, є православні та представники ін. конфесій. Грошова одиниця – естонська крона. Е. – парламентська республіка. Конституція діє від 1992. Глава д-ви – президент, який обирається на 5 років вищим законодавчим органом – Держ. зборами (рийгикогу – однопалатний парламент) – прямим таємним голосуванням. До складу парламенту входить 101 депутат; строк повноважень депутатів – 4 роки. Вищий виконавчий орган – уряд, який очолює прем'єр-міністр. В Е. діє багатопарт. система.

Е. – чл. Організації Об'єднаних Націй від 1991, Європейського Союзу та НАТО – від 2004. Дипломатичні відносини України з Е. встановлено 4 січ. 1992.

Українці в Естонії. 1898 у Юр'євському (нині Тартуський) ун-ті створена перша укр. студентська громада. Дещо раніше в цьому ун-ті навчалися М.Закревський, М.Гулак, докторську дис. захистив І.Орлай; фізику викладав брат Лесі Українки М.Косач (див. Косачі). На поч. 20 ст. в ун-ті існувало кілька укр. студентських земляцтв. При громаді діяли хор, драм. гуртки і б-ка.

Укр. громада м. Валк (нині м. Валга) 1917 видавала газети "Український голос" та "Досвід". 1923 в Таллінні діяв Клуб громадян України.

1934 перепис нас. зафіксував, що в Е. проживало 92 українці. Їх чисельність значно зросла після Другої світової війни. За доби СРСР рад. власті заохочували переїзд до Естон. РСР громадян з ін. республік за держ. направленням на роботу та військ. службу. В результаті такої політики змінився етнічний склад нас. За даними перепису нас. 1989, чисельність українців у Е. досягла 48,3 тис. осіб (3,1 % всього нас. республіки). Половина їх мешкала в Таллінні, решта – в ін. містах на пн. країни.

Після розпаду СРСР чимало українців вернулися на батьківщину, частина українців-офіцерів виїхала до РФ, уряд якої зобов'язався надати їм квартири. 1995 в Е. налічувалося бл. 39,6 тис. осіб укр. національності.

Відплив із Естонії значної кількості осіб укр. походження певною мірою був пов'язаний із труднощами отримання громадянства. Е. запровадила закон про надання громадянства, за деякими винятками, лише тим особам, які жили на її тер. до 16 черв. 1940, їхнім дітям та онукам. Решта жителів неестонського походження могла отримати громадянство шляхом натуралізації, що передбачає проживання в Естонії не менше 5 років, складання іспиту з естон. мови та із закону про громадянство, а також наявність легального постійного прибутку. 1997 в Е. проживало 120 тис. громадян РФ та понад 1 тис. громадян України. Особи, які не мають естон. громадянства, але постійно проживають на тер. Е., можуть брати участь у виборах органів місц. самоврядування.

Від 1989 в Е. діє Укр. земляцтво (голова – Ю.Чайківський), яке об'єднує 200 активних членів. Воно допомагає українцям адаптуватися до змін, що відбулися в сусп-ві, займається культ.-просвітницькою діяльністю. При земляцтві діють укр. недільна школа, курси естон. мови, "Пласт", фольклорний ансамбль "Журба", вокальна група "Відлуння", дитячий фольклорний колектив "Струмочок". Естон. уряд надає Укр. земляцтву певну фінансову й орг. допомогу.

дата публікації: 2005 р.

Література:
 1. Міхновський О. Товариство студентів-українців у Дорнатії. В кн.: Історичний огляд життя в студентських українських організаціях. Львів, 1908
 2. Винниченко І.І. Українці в державах колишнього СРСР: історико-географічний нарис. Житомир, 1992
 3. Івченко О. Україна в системі міжнародних відносин: історична ретроспектива та сучасний стан. К., 1997
 4. Трощинський В.П., Шевченко А.А. Українці в світі. В кн.: Україна крізь віки, т. 15. К., 1999.

Посилання:
 • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
 • ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ, ЄС
 • ГУЛАК МИКОЛА ІВАНОВИЧ
 • КОСАЧІ
 • ЛЕСЯ УКРАЇНКА
 • НАТО
 • ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ
 • ОРЛАЙ ІВАН СЕМЕНОВИЧ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • ЗАКРЕВСЬКИЙ МИКОЛА ВАСИЛЬОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)