ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЕТНОЦИД

  Бібліографічне посилання: Головко В.В. ЕТНОЦИД [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Etnocyd (останній перегляд: 23.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЕТНОЦИД

ЕТНОЦИД (від грец. έθνος – народ – та лат. caedo – вбиваю) – свідома нац. політика знищення етнічної своєрідності окремого народу шляхом нівелювання мовних, культ. та ін. відмінностей. Поняття "етноцид" за змістом близьке до поняття "асиміляція" (див. Асиміляція). Воно базується на уявленні про вищість к-ри одного етносу (найчастіше титульного в певній д-ві) над к-рами підлеглих етносів. Е. може проявлятися як у вигляді цілеспрямованого руйнування к-ри певного етносу (що часто призводило до фіз. знищення представників цього етносу – геноциду), так й у вигляді поступової, ненасильницької заміни однієї к-ри на ін., що не викликає активного спротиву.

Робоча група з корінних народів ЮНЕСКО під Е. розуміє "будь-яку дію, спрямовану на позбавлення етносу його етнічних рис або ідентичності, будь-які форми насильницької асиміляції або інтеграції, будь-яке примушування до переходу до чужого способу життя, будь-яку пропаганду, спрямовану проти корінних народів". До форм Е. ЮНЕСКО зараховує також знищення нац. та культ. пам'яток, архівів, б-к, заборону або введення обмежень на використання нац. мов, "переписування" нац. історій, зміну істор. назв населених пунктів, місцевостей та ін. Щодо укр. етносу, на різних етапах його історії практикувалися найрізноманітніші форми Е. – від різноманітних заборон (див., зокрема, Полонізація, Румунізація, Русифікація) до фізичного винищення (див. Депортації в ретроспективі української історії, Голодомор 1932–1933 років в УСРР).

дата публікації: 2005 р.

Література:
 1. Політологія. Етнологія. Соціологія: Доповіді та повідомлення Третього Міжнародного конгресу україністів, 26–29 серпня 1996 р. Х., 1996
 2. Лозко Г. Етнологія України: Філософсько-теоретичний та етнорелігієзнавчий аспект. К., 2001
 3. ЮНЕСКО. Генеральная конференция. Сессия (32;2003
 4. Париж). Разработка комплексной стратегии борьбы против расизма, дискриминации, ксенофобии и связанной с ними нетерпимости. Париж, 2003.

Посилання:
 • АСИМІЛЯЦІЯ
 • ДЕПОРТАЦІЇ В РЕТРОСПЕКТИВІ УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРІЇ
 • ЕТНОС
 • ГЕНОЦИД
 • ГОЛОДОМОР 1932–1933 РОКІВ В УСРР
 • ПОЛОНІЗАЦІЯ
 • РУМУНІЗАЦІЯ
 • РУСИФІКАЦІЯ В УКРАЇНСЬКОМУ КОНТЕКСТІ
 • ЮНЕСКО, ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ’ЄДНАНИХ НАЦІЙ З ПИТАНЬ ОСВІТИ, НАУКИ І КУЛЬТУРИ

 • Пов'язані терміни:
 • КРИМСЬКІ ТАТАРИ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)