ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЄВАНГЕЛЬСЬКІ ХРИСТИЯНИ

  Бібліографічне посилання: Лисенко О.В. ЄВАНГЕЛЬСЬКІ ХРИСТИЯНИ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Evangelski_khrystyyany (останній перегляд: 17.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЄВАНГЕЛЬСЬКІ ХРИСТИЯНИ

ЄВАНГЕЛЬСЬКІ ХРИСТИЯНИ, євангелісти – прибічники однієї з течій у протестантизмі, близької до баптизму. Перші Є.х. на укр. землях з'явилися у 16–17 ст. Це були переважно вихідці з сусідніх країн (німці, угорці, чехи). Поступово, значною мірою під впливом нім. колоністів, вчення Є.х. поширилося й серед укр. людності (2-га пол. 19 ст.). Спочатку євангелісти на укр. землях, що перебували в межах кордонів Російської імперії, не мали певного конфесійного визначення, але з часом оформилися в реліг. громади, які належали до Всерос. союзу баптистів. 1918 укр. громади баптистів і євангелістів утворили Всеукр. союз християн-баптистів, який проіснував до 1930, у його складі в цей час перебувало 60 тис. віруючих. Ще більша кількість Є.х. проживала на укр. землях, що були на той час під владою Польщі (бл. 100 тис.). Унаслідок політ. репресій 1920–30-х рр. у СРСР реліг. громади баптистів і євангелістів були заборонені, майже всіх їхніх керівників і багатьох віруючих – репресовано. Свою орг. діяльність віруючі відновили 1942, а на з'їзді євангелістів та баптистів у жовт. 1944 було створено Тимчасову раду (згодом Всесоюзну раду) євангельських християн-баптистів (ВРЄХБ; див. Євангельські християни-баптисти), куди ввійшло 2500 реліг. об'єднань, які загалом налічували бл. 300 тис. віруючих. ВРЄХБ обирали на з'їзді Євангельських християн-баптистів (ЄХБ), який скликався раз на 5 років. ВРЄХБ керувала старшими пресвітерами та пресвітерськими радами, які обиралися віруючими, здійснювала видавничу діяльність, зокрема, щорічно виходив календар ЄХБ кількома мовами. Від 1991 ВРЄХБ має назву Євро-Азійська федерація союзів ЄХБ. Заг. кількість євангельських християн-баптистів в Україні складає приблизно 500 тис. віруючих.

дата публікації: 2005 р.

Література:
 1. Булгаков С.В. Православие. Праздники и посты. Богослужение. Требы. Расколы, ереси, секты, противные христианству и православию учения. Западные христианские вероисповедания. Соборы восточной, русской и западной церквей. (Из "Настольной книги для священно-церковнослужителей"). М., 1994
 2. Головащенко С.І. Історія християнства. Курс лекцій: Навчальний посібник. К., 1999.

Посилання:
 • ЄВАНГЕЛЬСЬКІ ХРИСТИЯНИ-БАПТИСТИ (ЄХБ)
 • ПРОТЕСТАНТИЗМ
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ

 • Пов'язані терміни:
 • БАПТИЗМ В УКРАЇНІ
 • ЄВАНГЕЛЬСЬКІ ХРИСТИЯНИ-БАПТИСТИ (ЄХБ)
 • ШТУНДИЗМ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)