ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЄВПРАКСІЯ ВСЕВОЛОДІВНА

  Бібліографічне посилання: Котляр М.Ф. ЄВПРАКСІЯ ВСЕВОЛОДІВНА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Evpraksiya_V (останній перегляд: 19.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЄВПРАКСІЯ ВСЕВОЛОДІВНА

ЄВПРАКСІЯ ВСВОЛОДІВНА (Адельгейда; бл. 1071 – лип. 1109) – давньорус. князівна, саксонська маркграфиня, герм. імператриця. Дочка Всеволода Ярославича від 2-го шлюбу з Анною (вірогідно, половецькою княжною), зведена сестра Володимира Мономаха. 1086 Є.В. видали заміж за саксонського маркграфа Генріха Штаденського. Перед тим, 1083, її відправили до Саксонії, заручили з Генріхом і до набуття повноліття відіслали до Кведлінбургського монастиря в Германії, абатисою якого була Адельгейда, сестра герм. імп. Генріха IV. Через рік по весіллі маркграф Генріх помер. Після його смерті Є.В. відвідувала Кведлінбургський монастир і познайомилася там з Генріхом IV. Плануючи одруження з Є.В., імператор, певно, плекав надію залучити вел. кн. київ. Всеволода Ярославича до свого суперництва з рим. папою Урбаном II. 1089 у м. Кельн (Німеччина) відбулося урочисте вінчання Генріха IV з Є.В., яка отримала при коронації ім'я Адельгейда.

Надії Генріха IV на допомогу Всеволода в боротьбі з рим. папою не справдилися. Він змінив ставлення до дружини, був з нею брутальним, примушував брати участь у своїх розпусних оргіях, а потім ув'язнив у замку м. Верона (Італія). Наприкінці 1093 Є.В. за допомогою ворога свого чоловіка – тосканської маркграфині Матильди – втекла з веронського замку до замку Каносса (неподалік м. Реджо-нель-Емілія, Італія). За порадою папи Урбана II й Матильди вона подала скаргу на Генріха IV церк. собору в м. Констанц (Німеччина; квіт. 1094). Собор визнав імператора винним перед дружиною й засудив його, однак ображена Є.В. домагалася більшого. На наступному церк. соборі в м. П'яченца (Італія; берез. 1095) Є.В. звинуватила Генріха IV в розпусті й безбожжі. Собор проголосив анафему Генріхові IV, відлучив його від церкви й позбавив престолу. Генріхові IV довелося зректися трону на користь свого сина Генріха V. Після собору в П'яченці Є.В. жила в Італії, а 1097 перебралася до Угорщини. Згодом вернулася до Києва й оселилась у матері. 7 серп. 1106 помер Генріх IV, і Євпраксія, ставши вдовою, постриглася в Києві в черниці. В монастирі й закінчилося її життя.

дата публікації: 2005 р.

Література:
 1. Шайтан М.Э. Германия и Киев в XI в. "Летопись занятий Постоянной историко-археографической комиссии за 1926 г.", 1927, вып. 1
 2. Розанов С.П. Евпраксия-Адельгейда Всеволодовна. "Известия Академии наук СССР. Отделение гуманитарных наук. Серия 7", 1929, № 8.

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
 • АНАФЕМА
 • КИЇВ
 • ВОЛОДИМИР МОНОМАХ
 • ВСЕВОЛОД ЯРОСЛАВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • ДИПЛОМАТІЯ КИЇВСЬКОЇ РУСІ
 • СВЯЩЕННА РИМСЬКА ІМПЕРІЯ ГЕРМАНСЬКОЇ НАЦІЇ
 • УСПЕНСЬКИЙ СОБОР, СВЯТО-УСПЕНСЬКИЙ СОБОР КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКОЇ ЛАВРИ
 • ВСЕВОЛОД ЯРОСЛАВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)