ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЄВРЕЙСЬКОЇ ІСТОРІЇ І КУЛЬТУРИ КАБІНЕТ

  Бібліографічне посилання: Гриневич Л.В. ЄВРЕЙСЬКОЇ ІСТОРІЇ І КУЛЬТУРИ КАБІНЕТ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Evreyskoi_istorii_i_kult_kabinet (останній перегляд: 17.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЄВРЕЙСЬКОЇ ІСТОРІЇ І КУЛЬТУРИ КАБІНЕТ

ЄВРЕЙСЬКОЇ ІСТОРІЇ І КУЛЬТУРИ КАБІНЕТ, Кабінет з дослідження єврейської радянської літератури, мови і фольклору – установа при АН УСРР (з 1937 – АН УРСР; нині Національна академія наук України). Утворений 1936 на базі ліквідованого в тому ж році Київ. ін-ту єврейс. к-ри. Спочатку складався з двох секцій – лінгвістичної (кер. І.Співак) та муз. фольклору (кер. М.Береговський). 1940 почала діяти літ. секція (кер. Т.Альтман). Кабінет займався збором рідкісних видань, фольклорних матеріалів, особистих фондів відомих науковців-юдаїстів, фонозаписів, проводив розвідки в галузі мовознавства. В роботі Є.і. і к.к. брали участь відомі вчені, лінгвісти та письменники з різних республік СРСР. Членами вченої ради кабінету були єврейс. поети Д.Гофштейн та І.Фефер.

У роки Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945 кабінет продовжував свою наук. діяльність в евакуації в м. Уфа (нині столиця Башкортостану, РФ) у складі Ін-ту мови і літ. АН УРСР. Після повернення 1944 до Києва при ньому була створена Комісія зі збирання матеріалів і спогадів для "Чорної книги" – збірника свідчень про нацистський геноцид євреїв СРСР. Під час інспірованої 1949 сталінським (див. Й.Сталін) режимом кампанії по боротьбі з "безрідним космополітизмом" (див. Кампанія боротьби з "космополітизмом" 1949–1953) більшість співробітників кабінету, передусім ті, діяльність яких була пов'язана з діяльністю Єврейського антифашистського комітету, зазнали репресій, а кабінет було закрито. Його незмінний кер., чл.-кор. АН УРСР І.Співак був репресований і помер у в'язниці 1951.

1992 робота, яку проводив Є.і. і к.к., була поновлена у Від. єврейс. історії і к-ри в Ін-ті політ. і етнонац. досліджень АН України (з 1994 – Інститут політичних і етнонаціональних досліджень НАН України). Новоств. наук. підрозділ зосередився на істор. та етно-, політологічних проблемах у галузі україноюдаїки.


дата публікації: 2005 р.

Література:
 1. Беренштейн О.Б. О судьбе Кабинета еврейской литературы, языка и фольклора АН Украины. В кн.: Пам'ятати заради життя: Матеріали "круглого столу" з приводу 40-річчя загибелі членів Єврейського Антифашистського Комітету. Київ, серпень 1992 р. К., 1993.

Посилання:
 • ЄВРЕЙСЬКИЙ АНТИФАШИСТСЬКИЙ КОМІТЕТ (ЄАК)
 • ГЕНОЦИД
 • ІНСТИТУТ ПОЛІТИЧНИХ І ЕТНОНАЦІОНАЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ НАН УКРАЇНИ
 • КАМПАНІЯ БОРОТЬБИ З КОСМОПОЛІТИЗМОМ 1949–1953
 • КИЇВ
 • НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • СТАЛІН ЙОСИФ ВІССАРІОНОВИЧ
 • ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ 1941-1945 РР.

 • Пов'язані терміни:
 • ЄВРЕЇ В УКРАЇНІ
 • КАБІНЕТ ЄВРЕЙСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
 • НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)