ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ГААЗЬКА КОНВЕНЦІЯ

  Бібліографічне посилання: Мельникова І.М. ГААЗЬКА КОНВЕНЦІЯ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Gaazka_konvencija (останній перегляд: 19.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ГААЗЬКА КОНВЕНЦІЯ

ГААЗЬКА КОНВЕНЦІЯ ПРО ЗАХИСТ КУЛЬТУРНИХ ЦІННОСТЕЙ НА ВИПАДОК ЗБРОЙНОГО КОНФЛІКТУ 1954 – міжнар.-правовий документ, прийнятий на Міжнар. конф., що відбулася в Гаазі (Нідерланди) 21 квіт. – 14 трав. за участі 56 д-в, у т. ч. УРСР. Станом на 1997 конвенцію підписали понад 80 д-в. Це – перша міжнар. угода, в якій об'єднано правові норми щодо охорони культ. спадщини в світ. масштабі. Розроблена на основі "Пакту Реріха", висунутого відомим художником і громад. діячем М.Реріхом. Згідно з конвенцією, об'єктами міжнар. охорони є такі культ. цінності (рухомі або нерухомі, будь-якого походження та приналежності), які мають особливе значення для культ. спадщини кожного окремого народу. Це – пам'ятки арх-ри, історії та мист-ва, релігійні чи світські, археол. пам'ятки, рукописи, архіви, колекції, музеї, б-ки, а також центри, де зосереджені культ. цінності. В конвенції зазначено, що збитки, завдані культ. цінностям, які є об'єктами міжнар. охорони, примножують втрати культ. спадщини всього людства. Згідно з цим документом, країни-учасниці конвенції зобов'язуються поважати культ. цінності, що захищаються конвенцією й які перебувають на їхній тер. і на тер. ін. країн. Під час збройного конфлікту забороняється будь-яке використання цих цінностей, якщо воно може призвести до їх зруйнування або пошкодження. Договірні сторони повинні переслідувати й припиняти крадіжки, пограбування, акти вандалізму. Особи, винні в порушенні норм конвенції, притягаються до кримінальної відповідальності згідно з чинним нац. законодавством. На конф. було прийнято Виконавчий регламент процедури застосування конвенції та протокол щодо протизаконного вивезення культ. цінностей з окупованих тер., який зобов'язує незаконного власника цих цінностей повернути їх після припинення воєн. дій. Було встановлено двоколірний (синьо-білий) розпізнавальний знак для позначення культ. цінностей, що перебувають під захистом конвенції.

дата публікації: 2004 р.

Література:
  1. Міжнародна охорона, захист і повернення культурних цінностей. К., 1993
  2. Акуленко В. Реалізація норм міжнародного гуманітарного права в законодавстві України про захист культурних цінностей. "Політика і час", 1995, № 9.

Пов'язані терміни:
  • РЕСТИТУЦІЯ КУЛЬТУРНИХ ЦІННОСТЕЙ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)