ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ГАВРО ЛАЙОШ (ЛЮДВИГ) МАТВІЙОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Дмитрієнко М.Ф. ГАВРО Лайош (Людвиг) Матвійович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Gavro_L (останній перегляд: 18.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ГАВРО ЛАЙОШ (ЛЮДВИГ) МАТВІЙОВИЧ

ГАВРО Лайош (Людвиг) Матвійович (28.12.1894–23.05.1938) – військ. діяч, комбриг. Н. в м. Брашов (нині місто в Румунії; тоді в складі Австро-Угорщини) в шахтарській сім'ї. Угорець за походженням. З 1912 – чл. соціал-демократ. партії. Засуджений до страти за революц. та політ. агітацію, вирок замінено відправленням у штрафну роту. Під час Першої світової війни воював на сербському та італ. фронтах, прапорщик 32-го гонведського полку австро-угор. армії. 22 трав. 1916 потрапив у рос. полон; від 1916 до січ. 1917 перебував у таборах під Саратовом та у м. Вольськ (нині місто Саратовської обл., РФ). Від червня 1917 – чл. РСДРП(б), брав участь у формуванні загонів з іноз. громадян, зокрема угорців, для участі в громадян. війні. Зблизився з ін. угор. соціал-демократами – М.Залка, Т.Самуелі. 1918 – командир 1-го Астраханського полку інтернаціоналістів, комендант м. Астрахань (нині місто в РФ).

Від берез. 1919 – в Україні, командир 3-го Київ. стрілец. інтерполку, чл. угор. групи Федерації іноземних комуністів у Києві (див. Федерація іноземних груп ЦК РКП(б) 1918–1920), пізніше командував 173-ю бригадою, брав участь у боях з військами А.Денікіна під час визволення Києва, кілька місяців був військ. комендантом Києва. Воював на польс.-рад. фронті (див. Польсько-радянська війна 1920). Після закінчення війни – київ. губернський військовий комісар, нач. Всевобучу (заг. обов'язкового військ. навчання) України та Криму, пом. команд. військами В.Блюхера. Страчений за наказом "трійки". Його образ послужив угор. письменнику М.Залка прототипом гол. героя оповідання "Безсмертя" та роману "Комети повертаються".

дата публікації: 2004 р.

Література:
 1. Васильев О.А., Дмитриенко М.Ф. Лайош Гавро. М., 1977.

Посилання:
 • АВСТРО-УГОРЩИНА
 • БЛЮХЕР ВАСИЛЬ КОСТЯНТИНОВИЧ
 • ФЕДЕРАЦІЯ ІНОЗЕМНИХ ГРУП ЦК РКП(Б) (1918-1920)
 • КИЇВ
 • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І УКРАЇНА. ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (ВЕЛИКА ВІЙНА)
 • ПОЛЬСЬКО-РАДЯНСЬКА ВІЙНА 1919–1920
 • ЗАЛКА МАТЕ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)