ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ГРЕНАДЕРСЬКОГО ПОЛКУ ПРОЦЕС У КИЄВІ 1917

  Бібліографічне посилання: Щусь О.Й. ГРЕНАДЕРСЬКОГО ПОЛКУ ПРОЦЕС У КИЄВІ 1917 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Grenaderskogo_polku_proces (останній перегляд: 20.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ГРЕНАДЕРСЬКОГО ПОЛКУ ПРОЦЕС У КИЄВІ 1917

ГРЕНАДЕРСЬКОГО ПОЛКУ ПРОЦЕС У КИЄВІ 1917 – суд. процес, що розпочався 17(04) верес. у Київ. окружному суді над 78 солдатами гвардії Гренадерського полку 2-ї піх. гвард. д-зії 1-го гвард. корпусу 11-ї армії Південно-Західного фронту та головою полкового к-ту поручиком більшовиком Г.Дзевалтовським. Підсудні звинувачувались у тому, що виступили призвідниками відмови полку виконувати наказ командування. 29(16) черв. під час огляду військ військ. і мор. міністром О.Керенським, який прибув на фронт, гвардії Гренадерський полк відмовився його слухати. До нього приєднався і гвардії Павловський полк. Г.Дзевалтовський від імені к-ту полку передав міністрові резолюцію 8500 солдатів цих двох полків, в якій засуджувався наступ на фронті як злочинний, висловлювалася недовіра Тимчасовому урядові й вимога встановлення влади рад. О.Керенському пропонувалося скласти повноваження військ. міністра. 7 лип.(24 черв.) комісар 11-ї армії І.Кирієнко пред'явив полку ультиматум про виконання вимог Тимчасового уряду і видачу призвідників, що й було зроблено. Були заарештовані чл. полкового к-ту, його голова Г.Дзевалтовський та солдати полку – всього 78 осіб.

Суд. процес проходив при відчинених дверях. Із усіх звинувачених останнім словом скористався лише Г.Дзевалтовський, промова якого тривала кілька годин. Процес широко висвітлювався в київській пресі. Київська більшовицька організація використала його матеріали в агітаційній роботі серед солдатів київського гарнізону та робітників міста. Всі підсудні відмовилися визнати себе винними. 16(03) жовт. 1917, у день остаточного винесення вироку, біля будинку окружного суду, що охоронявся посиленим нарядом військ, зібралися сотні робітників і солдатів. Присяжні засідателі визнали невинність підсудних, яких тут же було звільнено з-під арешту. Військові власті оскаржили вирок, але Жовтневий переворот у Петрограді 1917 поставив крапку на цій справі.

дата публікації: 2004 р.

Література:
  1. 1917 год на Киевщине: Хроника событий. К., 1928
  2. Революционное движение в русской армии. 27 февраля – 24 октября 1917 года: Сборник документов. М., 1968.

Посилання:
  • КЕРЕНСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ФЕДОРОВИЧ
  • ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ ФРОНТ
  • ТИМЧАСОВИЙ УРЯД
  • ЖОВТНЕВИЙ ПЕРЕВОРОТ У ПЕТРОГРАДІ 1917


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)