ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ГУРНИЦЬКИЙ ЛУКАШ

  Бібліографічне посилання: Дзюба О.М. ГУРНИЦЬКИЙ Лукаш [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Gurnycky_L (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ГУРНИЦЬКИЙ ЛУКАШ

ГУРНИЦЬКИЙ Лукаш (Górnicki Lukasz; 1527–22.07.1603) – польс. письменник, перекладач, хроніст. Н. в м. Освенцім (нині місто в Польщі). Виховання та освіту здобув завдяки своєму дядькові, поету й гуманісту С. Генсьорці. Перебував на службі у королів. підканцлерів С.Мацієвського та Я.Пржебиського, краківського єпископа А.Зебжидовського. 1557–59 навч. в Падуанському ун-ті (Італія), де пройнявся гуманістичними ідеями. Повернувшись 1559 до Польщі, став королів. секретарем і бібліотекарем, нобілітований (див. Нобілітація) 1561, одержав Тікоцінське староство (див. Староство). Автор книги "Придворний польський" (Краків, 1565), що був переробкою і перекладом з італ. твору Б.Кастігліоні (1528). Перекладач текстів давньорим. філософа Сенеки (1 ст. н. е.), автор політ. памфлетів "Розмова поляка з італійцем", "Дорога до справжньої свободи" (видані посмертно 1616 і 1650), де виступив як прихильник сильної королів. влади й засуджував т. зв. золоту шляхетську вільність. Написав істор. хроніку, яка охоплює виклад подій у Короні Польській від 1538 до 1572 (видано посмертно, Краків, 1637). Опублікував у лат. транскрипції уривок із Біблії, ймовірно, з Острозької Біблії, дотримуючись укр. фонетики.

Г. вважають одним із кращих польс. письменників 16 ст. Його "Придворний польський" не раз перекладався, був відомий на укр. землях, зберігався у б-ках ще у 18 ст.

дата публікації: 2004 р.

Література:
 1. Słownik Biograficzny historii powszechnej. Warszawa, 1968
 2. Ісаєвич Я.Д. Українське книговидання. Витоки, розвиток, проблеми. Львів, 2002.

Посилання:
 • КОРОНА, КРОНА
 • НОБІЛІТАЦІЯ
 • ОСТРОЗЬКА БІБЛІЯ
 • ПІДКАНЦЛЕР КОРОННИЙ
 • СТАРОСТВО

 • Пов'язані терміни:
 • ПТАШИЦЬКИЙ СТАНІСЛАВ-ЛЮДВІК


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)