ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КАБІНЕТ АНТРОПОЛОГІЇ ТА ЕТНОЛОГІЇ ІМЕНІ Ф.ВОВКА ПРИ ВУАН

  Бібліографічне посилання: Маньковська Р.В. КАБІНЕТ АНТРОПОЛОГІЇ ТА ЕТНОЛОГІЇ ІМЕНІ Ф.ВОВКА ПРИ ВУАН [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kabinet_antropologii (останній перегляд: 23.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КАБІНЕТ АНТРОПОЛОГІЇ ТА ЕТНОЛОГІЇ ІМЕНІ Ф.ВОВКА ПРИ ВУАН

КАБІНЕТ АНТРОПОЛОГІЇ ТА ЕТНОЛОГІЇ ІМЕНІ Ф.ВОВКА ПРИ ВУАН (до 1922 – Музей антропології та етнології ім. Ф.Вовка при ВУАН) – центр антропологічних та етнологічних досліджень в Україні (був розташов. у Києві по бульвару Т.Шевченка, 14). Музей заснований 29 берез. 1921. Основу його зібрання склали наук. матеріали, колекції та б-ка Ф.Вовка (2600 одиниць зберігання), які 1920 перевіз за заповітом ученого з Петрограда (нині м. Санкт-Петербург) до Києва О.Алешо, він же і став директором музею. До зібрань музею були долучені також приватні колекції Л.Чикаленка (500 одиниць зберігання), Ю.Олександровича (160 одиниць зберігання), В.Караваєва (129 одиниць зберігання) та предмети з держ. установ – 1-го Держ. музею (169 одиниць зберігання; нині Національний музей історії України) та Українського наукового товариства (145 одиниць зберігання). Музей мав 3 від.: антропології, передісторії та етнології, останній складався з підвід.: порівняльної, заг. етнографії та етнографії народів України. При музеї діяла б-ка (4570 т.) з архівом та фотолабораторією. В його фондах були предмети госп. діяльності, побуту, одягу, прикраси, дитячі іграшки тощо. Він мав дослідні станції в селах Старосілля (нині село Городнянського р-ну Черніг. обл.), Жукин (нині село Вишгородського р-ну Київської обл.), Замисловичі (нині село Олевського р-ну Житомир. обл.), Сушківка (нині село Уманського р-ну Черкас. обл.), Следі (на Поділлі), Бубнівка (нині село Гайсинського р-ну Він. обл.), Микільська Слобідка (нині в межах Києва), Сваром'я (колишнє село Києво-Святошинського р-ну), Мартиновичі (колишнє село Поліського р-ну; обидва були у Київ. обл., нині зняті з облікових даних) та ін. У музеї працювали А.Носов (від 1922 – його дир.), Н.Заглада, А.Онищук, Ю.Павлович. 1922 музей перетворено на Кабінет антропології та етнології ім. Ф.Вовка. Наук. дослідження співробітників кабінету публікувалися в академічному вид. "Матеріали до етнології" та щорічнику "Антропологія" (1927–30), виходили "Бюлетені…" (1925). На кін. 1920-х рр. зібрання кабінету складали 7500 одиниць зберігання. На поч. 1930-х рр. співробітники кабінету були звинувачені в "буржуазному націоналізмі", більшість з них було репресовано, а сам кабінет 1934 ліквідовано. 1936 ч. колекцій (бл. 2 тис. одиниць зберігання) кабінету було передано до Центр. істор. музею ім. Т.Шевченка (нині Нац. музей історії України).

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Скрипник Г. Етнографічні музеї України. К., 1989
 2. Тиндик В.М. До історії формування етнографічної колекції НМІУ. В кн.: Музей на рубежі епох: минуле, сьогодення, перспективи. К., 1999.

Посилання:
 • АЛЕШО ОЛЕКСАНДР ГАВРИЛОВИЧ
 • ЧИКАЛЕНКО ЛЕВ ЄВГЕНОВИЧ
 • КАРАВАЄВ В.
 • КИЇВ
 • НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
 • ПОДІЛЬСЬКА ЗЕМЛЯ
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • УКРАЇНСЬКЕ НАУКОВЕ ТОВАРИСТВО У КИЄВІ (1906)
 • ВОВК (ВОЛКОВ) ФЕДІР КІНДРАТОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • МУЗЕЙ АНТРОПОЛОГІЇ ТА ЕТНОЛОГІЇ ІМЕНІ Ф.ВОВКА
 • МУЗЕЙНА СПРАВА В УКРАЇНІ
 • НАУКОВІ ЗАПИСКИ ІНСТИТУТУ ІСТОРІЇ МАТЕРІАЛЬНОЇ КУЛЬТУРИ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ АКАДЕМІЇ НАУК
 • РУДИНСЬКИЙ МИХАЙЛО ЯКОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)