ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КАЧІ-КАЛЬОН, АРХЕОЛОГІЧНА ПАМ'ЯТКА

  Бібліографічне посилання: Вортман Д.Я. КАЧІ-КАЛЬОН, археологічна пам'ятка [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kachi_Kalon (останній перегляд: 23.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КАЧІ-КАЛЬОН, АРХЕОЛОГІЧНА ПАМ'ЯТКА

КАЧІ-КАЛЬОН, археологічна пам'ятка – одне з печерних міст Криму. Розташоване між селами Баштанівка і Передущельне (Бахчисарайський р-н АР Крим) у підніжжі скельного масиву на правому схилі долини р. Кача. Пам'ятка налічує 250 штучних печер різного віку і різного призначення (у т. ч. госп., вироб., житлового, церк.-ритуального), вирубаних переважно у стінах 5 великих гротів природного походження. Серед ін. печерних міст вирізняється значною кількістю вибитих у вапняку тарапанів (пристроїв для вичавлювання винограду; як мінімум їх налічують 77), за цією ознакою може бути охарактеризована як поселення, що спеціалізувалося на виноробстві (за умови, що всі тарапани використовувалися на повну потужність, тут могло вироблятися до 1 млн л вина в рік). Хоча ґрунтовних археологічних досліджень пам'ятки ще не проводилося, виявлені під час розкопок у найближчих її околицях археол. матеріали дають підстави вважати, що розквіт поселення припав на 8–9 ст.

Не пізніше 16 ст. тут виник правосл. монастир (з ним пов'язують печерні церкви, рештки кладовища, а також руїни кам'яної огорожі), він проіснував до 1778 – до поч. переселення християнського населення Кримського ханату до Північного Приазов'я.

Від 1851 до 1921 тут діяв скит св. Анастасії.

дата публікації: 2007 р.

Література:
  1. Веймарн Е., Чореф М. "Корабль" на Каче. Симферополь, 1976
  2. Герцен А.Г., Махнева-Чернец О.А. Пещерные города Крыма. Путеводитель. Севастополь, 2006
  3. Гуськов А. Атлас пещерных городов Крыма. Путешествие к строителям и обитателям пещер. Х., 2007.

Посилання:
  • ПЕЧЕРНІ МІСТА КРИМУ
  • ПЕРЕСЕЛЕННЯ ХРИСТИЯН КРИМСЬКОГО ХАНАТУ ДО ПІВНІЧНОГО ПРИАЗОВ'Я 1778–1780

  • Пов'язані терміни:
  • ПЕЧЕРНІ МІСТА КРИМУ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)