ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КАЛЕНДАР МІСЯЦІВ РОКУ В ОЛЬВІЇ

  Бібліографічне посилання: Русяєва А.С. КАЛЕНДАР МІСЯЦІВ РОКУ В ОЛЬВІЇ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kalendar_Olviya (останній перегляд: 16.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КАЛЕНДАР МІСЯЦІВ РОКУ В ОЛЬВІЇ

КАЛЕНДАР МІСЯЦІВ РОКУ В ОЛЬВІЇ (грец. παραπηγμα; лат. calendarium – буквально "боргова книга"). Відомий з графіті Андокіда 5 ст. до н. е. Містить перелік назв усіх місяців року, вживаних в Ольвії, і є ідентичним місячному календареві Мілета (стародавнє місто в Малій Азії): тауреон, таргеліон, каламайон, панемос, метагейтніон, боедроміон, куанепсіон, апатуріон, посейдіон, ленейон, антестеріон, артемісіон. Більшість назв місяців є такою самою, як і назви свят, що відбувалися у відповідні періоди. Початок року припадав на весняне рівнодення. Рік мав 12 місяців по 30 і 29 днів поперемінно, усього 354 дні. Додатковий місяць для ліквідації нагромаджених за рахунок різниці між місячним і астрономічним календарями днів вставлявся через певні проміжки часу і мав назву "першого місяця".

В ін. антич. містах Пн. Причорномор'я (див. Античні держави Північного Причорномор'я) назви місяців року були іншими. Зокрема, в містах Боспору Кіммерійського вони були такими: дейос, апелайос, автунайос, дустрос, гіперберетайос, дайсиос, перетійос, ксандікос, лойос, горпіайос, артемісіос і панемос (лише останні дві з цих назв збігаються з ольвійськими назвами). А 5 відомих на сьогодні назв місяців у Херсонесі Таврійському були такими: діонісій, евклей, лікей, латой, гераклей.

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Корпус боспорских надписей. М.–Л., 1965
 2. Виноградов Ю.Г., Русяева А.С. Культ Аполлона и календарь в Ольвии. В кн.: Исследования по античной археологии Северного Причерноморья. К., 1980
 3. Кадеев В.И. Херсонес Таврический. Быт и культура (I–III вв. н. э.). Х., 1996.

Посилання:
 • АНТИЧНІ ДЕРЖАВИ ПІВНІЧНОГО ПРИЧОРНОМОР
 • БОСПОР КІММЕРІЙСЬКИЙ
 • ГРАФІТІ
 • ХЕРСОНЕС ТАВРІЙСЬКИЙ, АНТИЧНЕ І ВІЗАНТ. МІСТО В КРИМУ
 • ОЛЬВІЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)